Korra legendája – Az avatár kálváriája és keleti mitológia 

2024.05.21

A folytatások királynője?

Ezt a címet akartam adni a posztnak, de végül ez a hangzatosnak szánt félsort adtam inkább helyette, méghozzá azért, mert a Korra legendája nem csak folytatásként állja meg a helyét. Sőt, odáig elmerészkednék, hogy talán érdemes lehet ezt nézni először, mivel tűntetően, már-már gyermeki daccal nem hajlandó egy semmitmondó, nosztalgiára építő, középszerű folytatás lenni, hanem egy egyedi ízzel és hangulattal dolgozó történet, amely megőrizte az előzmény szellemiségét, és folytatta megkezdett történetkoncepcióit, de meglepően bátor húzásokkal élt. Esküszöm, végig fogom nézni úgy ezt a sorozatot, mintha az Aangot nem láttam volna, hogy lássam igazam van-e és tényleg nézhető az előzmény nélkül is. Na nem azért ajánlom, mert az előzmény nem érne megnézést - oh, dehogy, a fantasy-k koronázatlan királyának tartom - de ezt a hasonlóan magas színvonalú folytatást talán könnyebb értékelni, ha ezt látjuk először.  

A történet

Szóval akkor mi is a történet? Hetven évvel járunk a százéves háború után, és Aang korszaka lejárt. Az avatár szelleme egy vízidomár lányban él tovább, aki a levegőt leszámítva rendkívül tehetségesnek bizonyul az elemek irányításában. Korra erős fizikailag, de az avatár lét mentális részét nehezen érzi át, forrófejű, makacs és nem kicsit arrogáns mellé, így amikor a légidomármestere, aki nem más, mint Aang fia, Tenzin, közli vele, hogy még nem tudja bizonyos okok miatt elkezdeni a légidomárképzést, Korra úgy dönt, Tenzin és a Fehér Lótusz tiltása ellenére, hogy elhagyja a déli sarkot és Tenzin után megy a fővárosba.

Tenzin pedig kénytelen-kelletlen megengedi neki, hogy ottmaradjon vele és el is kezdi a képzését. Azonban Korra épp a legrosszabbkor érkezett meg a fővárosba, ugyanis egy forradalom van kirobbanóban.

Pozitív szereplők

Azért csak a pozitív szereplőkről beszélek, mert egyrészt rengeteg antagonista van, és a többségük olyan döbbenetesen zseniális, hogy azt nem akarod elrontani magadnak. 

KORRA Korra szerintem a legjobban kidolgozott főszereplő, akit valaha láttam. A kezdeti arroganciája és nagyképűsége talán kissé bicskanyitogató, de ez nem véletlen, ugyanis Korra karakterfejlődése szerintem példátlan. Kezdetben egy tinédzser lányt kapunk, aki olyan, mint minden tinédzser; lázadó, hirtelen haragú, és a világ közepének érzi magát. A négy évad az ő karaktere köré épül, hogy hogyan nő fel a feladathoz, amire született és hogyan válik egy bölcs mesterré. És a Korra legendája cím helyett a Hogyan kínozzuk szegény szerencsétlen lányt négy évadon keresztül címet is kaphatta volna, ugyanis egy gyerekcsatornán leadott sorozatban a főhős több traumát átél, mint egyes horror főszereplői.

LIN BEIFONG Az előző sorozat egyik főszereplőjének, Tophnak a lánya, aki nem véletlenül vált közönségkedvenccé, az első megjelenésétől fogva imádni lehet minden kirohanását, begyöpösödött hozzáállását és dühkitöréseit. Egy meglepően komplex karakterről beszélünk, akiben egyesül a rendőrkapitányi felelőség, a kisebbségi komplexus, amit - többek között - az anyja idézett elő, emellé pedig egy nagyon erős idomárról és karakterről beszélünk, aki az érzelmeit minden körülmény között elrejti. Valahogy minden sora arany ennek a nőnek, nemcsak a karaktere komplexitása miatt, de egyszerűen egy rémesen szimpatikus szereplőről beszélünk, aki emellett még hiteles is.

TENZIN Még egy utóda az eredeti csapat egy tagjának, nevezetesen Aang és Katara fia, akinek a felelőségtudata, kötelessége iránti elkötelezettség, és emiatti félelmek, hogy talán mégsem annyira erős, vagy jó, mint szeretne lenni, ezek teszik őt egy rémesen jó karakterré. Korra számára a tökéletes mester, aki szerintem a lehető legjobb példa a jó mester karakterére. 

AZ AVATÁR CSAPAT Az új avatár csapat minden tagjáról nem beszélnék most bővebben, de ők is érdekes és kedvelhető karakterek lettek, egyedül Asami az, aki nem mindig képes megtalálni a helyét a képernyőn, de a testvérpár, különösen Mako szerintem rendkívül jó karakterek lettek. 

IKNIK BLACKSTONE VARRICK Hogy miért van itt megemlítve egy mellékszereplő, mikor az Avatár csapat tagjait külön be se mutattam, és pár főszereplőt (néhányat spoiler miatt, néhányat pedig csak a rengeteg szereplő miatt) nem is említettem? Mert ő volt a kedvenc karakterem; a két lábon járó ENTP, aki a számító őrült tudóst és manipulátort is zseniálisan tudta bemutatni, minden egyes jelenetén hangosan nevettem. Zseniális karakter lett, akit nem lehet faarccal kibírni; egy zseniális elmével megáldott alak, aki a sorozat poénjainak több, mint felét szállítja.  

Rengeteg fontos szereplő van még, olyan sok, hogy a felére se lenne idő, és nem egy közülük komoly élményt rontana, ha elárulnám, úgyhogy most ennyi lenne a karakterekről. Annyi megjegyzést még muszáj tennem, hogy a szereplők kidolgozása példátlanul zseniális, de a karakterfejlődés nem minden karakternél érzékelhető annyira markánsan, mint az előzményben. Az egy fejlődéstörténet volt öt karakterrel a középpontban, ez pedig egy karakterdráma, így első sorban Korra személyiségváltozására van kihegyezve. Ez nem feltétlen baj, ugyanis az nagyszerűen sikerült. 

Előzmény és folytatás

Az Avatár: Aang legendája nélkül nézni a Korra legendáját olyan, mint Gyűrűk Urát nézni Hobbit nélkül, de azért mondtam, hogy talán jobb először ezt nézni, mert a Korra legendája rengeteg szempontból nagyon brutálisan eltér az előzménytől. Kezdve a konfliktustól, míg abban egy központi diktatorikus hatalom volt középpontba állítva, a náci Németország és Japán gyarmatosítási háborúja mintáira, és más nagy epikus fantasykhoz hasonlóan (Gyűrűk Ura, Harry Potter, Star Wars) a központi célt ennek a legyőzése jelenti.

Azonban a Korra legendája már nem epikus fantasy, sokkal inkább heroikusnak mondható. Itt évadról évadra változik a konfliktus és a főgonosz személye, akik egyenként - ezt nagyon imádtam - egy-egy valóban létező poltikai eszmére vagy történelmi időszakra reflektáltak. Az első évad forradalma a kommunista diktatúra feldolgozása; a második évad és a polgárháború a teokrácia körül mozog; a harmadik évad terroristáinak az anarchia bevezetése a célja; a negyedik évadban bemutatott diktatúra pedig az olasz fasizmus avatár-világa beli megjelenése.

De nem csak a változó konfliktusok és a komolyabb, sötétebb hangvétel az egyetlen eltérés az előzménytől. Ott van még az, hogy az előző sorozat szereplői alig jelennek meg, és mindnek mertek negatív tulajdonságokat adni, mind követtek el hibát, és a Korra legendája nem félt ezt a szemükre hányni.

De a legnagyobb különbség, ami a legtöbb rajongónál kiverte a biztosítékot, az a technológia megjelenése, a világ modernizálása, egyfajta urban fantasy hatását keltve. Pedig a sorozat jól használta a modernizálás elemeit, és emellett rémesen logikus a bevezetésük. Hisz az Aang legendája az első ipari forradalom mintájára alkotta meg a világát (a középkori hangulat és setting mellé léghajók, Zeppelinek, tengeralattjárók és acélból készült harcigépek is megjelentek), addig itt már a második ipari forradalom mintájára rendezkedett be a világ: elektromosság, technológia, robotika fejlődése, gépkocsik megjelennek, és a fő helyszínül szolgáló Köztársaság város az 1910-es évek New York-ját idézi, amit imádtam.

És ki is használja a technológiát, de nem megy a fantasy világ kárára. Nem lesz öncélú, se céltalan, meg van a szerepe annak, hogy itt már nem (strucc)lovas szekereken mennek az emberek, hanem kocsival. És ez rémesen friss ízt adott neki.

A világ

Beszéljünk akkor a fantasy világról, ugyanis az is zseniális, még mindig. Az elemek irányítása, a világ berendezkedése változatlanul halálizgalmas elemek, de ami igazán nagyszerűvé teszi a Korra legendáját, az a szellemek és a szellemvilág szerepének óriási növekedése. A második évadtól kezdve ugyanis az előzmény legzseniálisabb elemére, a szellemek jelenlétére fókuszál, és a második évad zárását követő fordulat után pedig egy olyan váratlan változás fog beállni a világban, amire szerintem senki nem volt felkészülve.

Magyarázatot kapunk az avatárok és az idomítás eredetére, új idomítási formák jelennek meg, valamint számos olyan konfliktus megjelenik, amit egyenesen hiányoltam az eredetiből (pl idomárok és átlagemberek kapcsolata. vagy a kontinensen belüli országok kialakítása). 

A viág egyszerűen színes, és végtelen, a keleti filozófiát és mitológiát töményen kapjuk, amire jobb előre felkészülni. Az Avatár nem az a fantasy, ahol szántak 10 percet a világ megalkotására, mint mondjuk a Sárkányherceg, vagy rengeteg fantasy mű, itt rendkívül részletesen megkapjuk a négy nép minden négyzetméterét, városállamokat, az Egyesült Köztársaság néven futó ötödik országot, a fémidomítás jövőjét. 

Egy filozófiai, és fantasy-történeti mestermű

Összegezve a Korra legendája a Folytatások Királynője. Minden téren emeli a tétet, és kifejezetten jól sült el. A pszichológiai és filozófiai háttér nem kis mértékben nőtt, az akciók látványosabbak, mint valaha, a karakterek komplexek és szerethetőek, az animáció gyönyörű, a zene fülorgazmus kategória, az atmoszféra kézzel tapintható, egyetlenegy fillerében pedig mind karakterfejlődés, mint agyfájdító humor is történik, amit kár kihagyni. 

A történet változatlanul zseniális, hiába az évadokra szétszedett konfliktus, olyan döbbenetes ok-okozati összefüggésekre épül a sorozat, amit nem vártam volna egy Nickelodenos sorozattól. Bezony, ez nem egy gyereksorozat. Mennyire nem? Ha az előbbi politikai témák és a karakterdrámák megemlítése nem lenne elég, akkor sorolom: kevesebb humor, sötétebb hangulat, on screen halál többször is, néha elég brutális módon, és olyan dolgokról beszél, mint a PTSD, a magány, a feldolgozatlan múlt. Én nem tudom, a kisgyerekemet nem ültetném le elé. Már az Avatárt sem nevezem gyerekmesének, csak annyira mint mondjuk a Harry Pottert hívnám annak, de ez a Korra legendája semmilyen körülmény között nem az. Ez egy felnőtteknek szóló mese: egy heroikus fantasy.

Úgy nyúl az eredeti sorozat világához, és újít rajta rengeteget, hogy közben tiszteletben tartja, megőrzi és továbbviszi az értékeit. És ez a sorozat nem a pénz miatt készült. Azért készült, mert volt egy történet a készítők fejében, amit el akartak mondani. És ez a kulcsa. 

Én köszönöm a figyelmet, ajánlom további két avatáros posztomat, amit itt és itt megtekinthettek.

Kívánok mindenkinek jó nézést! Sziasztok!

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el