Mit várok el az új Avatár sorozattól?

2024.03.10

Bevezető

Hú, de rég voltam itt is... 

Ha már megjelent a Netflixes sorozat, és röppennek a hírek az Avatar Studios jövendőbeli terveiről, gondoltam, egy bejegyzést írnék erről. 

Avatar Studios

Az Avatár: Aang legendája 2005 és 2008 között futott a Nickelodeonon. A sorozat már ekkor, gyerekbarát megközelítése ellenére is, pengeélen táncolt a Nickelodeonnál, komoly hangvétele, sötét története, és helyenkénti ijesztő hangulata és brutalitása miatt. Az ATLA, bár gyereksorozat volt, mégsem kifejezetten gyerekeknek készült. Ez pedig hatványozottan igaz lett a Korra legendája c. folytatásra, amely 2012-től '14-ig futott, és ezzel egy rémesen megosztó folytatást alkotva. 

Szerintem a LOK a folytatások koronázatlan királynője, nem is tudnám megmondani, melyik sorozatot szeretem jobban. Viszont megosztottság ide vagy oda, az nyilvánvaló volt, hogy ez már nem gyerekeknek való, így - bár sokáig úgy tűnt, az Avatár univerzum nem fog bővülni, és csakis ezt a két sorozatot fogja magába foglalni - egyértelmű volt, hogy az esetleges jövendőbeli projektek nem lesznek jó helyen a Nickelodeonon.

Így jött létre az Avatár Studios nevű stúdió, amely már számos projektet bejelentett nekünk. Van itt Felnőtt Gaang-film, Zuko különálló film, több spin off film és sorozat - köztük Korra és Kyoshi egész estés animáció is -, és remélhetőleg ez a végtelen univerzum még bővülni fog. 

Engem ezek közül pedig a már 2025-re beharangozott Avatár-folytatás mozgat meg a legjobban, amely a Korrát követő avatárról szóló 3. rajzfilmsorozat lesz. Ebben benne van a potencia, de számtalan buktatója is van. Engedelmetekkel, részletezném, én mit is várok el ettől a műtől. 

Modernizáció

Attól azt hiszem, nem kell félni, hogy a sorozat beleáll-e majd a modernizációba, hisz már a Korra legendája legmegosztottabb részét képezte az elektronika és technológia bevétele, de szívből remélem, ez a megosztottság nem fogja gátolni a készítőket abban, hogy merészek legyenek. Az Avatár az első ipari forradalom környékére helyezte a történetét, a Korra legendája pedig a második ipari forradalomnál játszódik... Az új sorozatot a valamivel a századforduló elé tudnám elképzelni, vagy legalábbis mindenképpen egy 2010 előtti világra hajazó settingbe. 

Ez brutálisan friss és ötletes húzás lenne, látni hogy a technlógia hová és mennyit fejlődött. 

A modernizációhoz jönne még két másik húzás is, ami szerintem rendkívül érdekessé tenné a sorozatot: egyrészt, hiába friss és zseniális a világ, azért - különösen a százéves háborúban - szerintem rendkívül bajos, hogy összesen 4 nép létezik a világban. Ezt már a Korra legendája is érezte az Egyesült Köztársasággal, de az új sorozat bevezethetne új országokat. A víz törzsei megmaradnának, több levegőtemplom épülne, a Tűz népe és a Föld királysága még feloszlottabb lenne. 

A másik pedig az a probléma, amit a Korra is felvetett már, és maga sorozatában több, mint kiválóan kezelt, de hosszú távon is lehetne konfliktust kihozni: amiről beszélek az az idomárok és az átlagemberek kapcsolata. Ezzel a rohamos modernizációval ugyanis az erővel nem rendelkezők is erőteljesen felhúzták magukat az idomárok mellé, és egy olyan világot hoztak létre, ahol talán az avatárra nincs is szükség. Ebből rendkívül jó, hosszútávú konfliktust ki lehetne hozni, még ha nem is még egy Egyenlőségi forradalmat kapnánk, hanem egészen egyszerűen annyit, hogy az idomárok kezdik elveszíteni a helyüket a társadalomban. 

Történelmi vonatkozások

Az Avatár sorozatok egyik legnagyobb erőssége, legalábbis az én szempontomból biztosan, azok a nagyon erőteljes történelmi háborúk és időszakok, valamint politikai ideológiák behúzása.

Az Avatár: Aang legendájában Ozaijal és a Tűz népével megkaptuk a náci Németországot, a Harmadik birodalom elképzelést és az árja faj megjelenítését. A tűzidomárok hódítása, a Tűz népe mint felsőbbrendű faj megjelenése, az egyéb idomárok kiirtása és az idomítás illegalissá tétele egyértelmű párhuzam a zsidóellenességre, a világháborúra, Hitler törekvéseire, valamint a holokausztra.

A Korra legendájában szintén megkaptuk a politikai ideológiákat.

Amon és az Egyenlőségiek a kommunizmusra, első sorban Leninre adnak egyértelmű párhuzamot. Unalaq és az északi vízs törzs a teokráciát jeleníti meg. Zaheer és a Vörös Lótusz terrorizmusa az anarchia bevezetése az Avatár világába, Kuvira pedig a Föld Birodalmával a Mussolini féle fasizmussal vonható párhuzamba. 

És én ezt elvárom az új sorozattól is. Bevezethetnék a liberalizmus-konzervativizmus helyzetét, de ezt központi konfliktusnak nem lehetne megtenni. Ellenben ha a francia forradalmat hoznák mondjuk feldolgozandó témának, és esetleg a Jakobinus diktatúrát, az szerintem rendkívül érdekes lenne. De ha már az Avatár úgy is támaszkodik Ázsiára, lehetne egy Kínai vagy Japán történelmi eseményt behozni, akár a Meiji-restaurációt is, bár azt bajos lenne modern világban megjeleníteni. Ötlet van, lehetőség van milliónyi, nagyon remélem, élnek majd a helyzettel. 

Egyébiránt

Ez a két dolog megjelenítése lenne szerintem a legfontosabb, de mindezeken túl is számtalan lehetőség van az új sorozatban.

BŐVÍTSE AZ IDOMÍTÁS VILÁGÁT, ahogy az ATLA a négy elemhez hozzátette a villámot, a fémet és a vért, a LOK pedig megjelenítette a lávaidomítást is.

ÉRDEKES FOLYTATÁSA LEGYEN ELŐDJÉNEK, úgy, minthogy nem probléma, ha nosztalgia megjelenik, Ba Sing Se, Köztársaság város, vagy Zaofu megjelenik helyszínként, vagy régi karakterek szerepelnek, de legyen képes a saját története lenni.

A SZELLEMVILÁG ÉRDEKES, DE OK NÉLKÜL NE HOZZÁK BE. Úgy értem, hiba és kihagyott ziccer lenne kihagyni a Szellemvilágot, de mivel a Korra legendája legalább 70%-ban eköré épül, fölösleges lenne ezt a sorozatot is a Szellemvilág köré felhúzni. Bár a modernizáció és a szellemek kapcsolata jó konfliktus lenne, és mindenképp fontos lenne látni Korra 2. évadbeli döntésének hosszútávú következményeit.

AZ AVATÁR KARAKTERE remélhetőleg különbözni fog az eddig megjelentektől. Wan a Robin Hood-i tolvaj, Kuruk a felelőség nélküli carpe diem avatár, Kyoshi a szigorú és határozott katona, Roku a bölcs mester, Aang a humoros és vidám gyerek, valamint Korra a forrófejű és ingerlékeny, mégis naiv lány karaktereivel az Avatároknak már most végtelensok érdekes karaktert sikerült létrehozni. Elvárom a folytatástól is, hogy ne az előzőekre próbáljon hasonlítani. 

ANTAGONISTÁK, mármint kiemeltem már, hogy a politikai ideológiák megjelenítése ismét óriásit dobna az összképen, de még egy Ozai-t vagy Unalaq-ot nem akarok kapni. A készítők kiváló antagonistákat tudnak írni, ne legyenek lusták!

Végszó

Összességében kíváncsian várom a következő sorozatot. Potencia van bőven ebben a világban, kreativitásból pedig nincs hiány a készítőkben. Ha tudnak egy olyan folytatást készíteni a Korrának, mint amilyen a Korra volt az Aangnak, annak csak örülök. Jó karakterek, átgondolt forgatókönyv, új konfliktusok, és végtelen sok kreatív újítás, ez kell ennek a franchise-nak.

És 2025 közepéig meg eléldegélek valahogy az eddigi Avatár termékeken...

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el