Sárkányherceg

The Dragon Prince

Év: 2018-TBA

Formátum: Sorozat
Évadok száma: Eddig 3, berendelve: még 4

Műfaj: Animációs, fantasy, kaland, romantikus, thriller, akció

Nemzetiség: Amerikai




Érdekes alapkoncepció

Egykor a mágiában gazdag Xádia össze volt kapcsolva az emberek birodalmával, azonban az emberek megölték Xádia királyát, a sárkánykirályt, így a birodalom szétszakadt. 
Az emberek öt királyságba tömörültek, míg a kontinens másik felét a mágikus lények népesítették be. A történetünk elején az elfek bérgyilkosokat küldenek az emberek birodalmába, pontosabban Katolis királyságának várába, ahol a király fia, Ezran és féltestvére, Callum élnek (sok más ember mellett, persze, de egyelőre ők a legfontosabbak). A bérgyilkosok feladat végezni a királlyal, és Ezran herceggel, azonban Rayla, a legfiatalabb elf, rájön, hogy a sárkány fia, a herceg tojása még nem pusztult el. Így küldetésük lesz, neki és a hercegeknek: a tojást vigyék vissza az anyjához, a haldokló sárkánykirálynőhöz, hogy megakadályozzák a háborút. Azonban ezzel olajat öntenek tűzre, ugyanis Katolis király barátja, az udvari mágus nem szeretné, hogy visszakerüljön a tojás eredeti otthonába, így feltett szándéka lesz visszaszerezni. 

Remek karakterek

A Sárkányherceg szerintem a karakterek miatt a legerősebb. Rengeteg érdekes karaktert felvonultat, akik fejlődnek is az évadok folyamán. Kezdjük a felsorolást:
Callum herceg talán a legfontosabb karakter a történetben, Harrow király mostohafia. Meglehetősen sablonos karakter, mármint, a tinédzser frusztrációi, megfelelési kényszer, feltűnési viszketegség és komolytalanság fellelhető a karakterében, de kifejezetten mély gondolatok vannak az ő karaktere mögött. Az amiatti frusztrációja, hogy ő igazság szerint nem tartozik sehova, hisz igazi apját nem ismerte. Az öccsével való kapcsolata szép. Egyébként meglehetősen vonzódik a mágiához, holott végig alig volt rá esélye, hogy megtanulhatja. Ezran herceg, annak ellenre, hogy ő a fiatalabb a családban, a trónörökösség és később a király-léttel kell megküzdenie, ami egy alig hétéves gyereknél nem kis feladat. Egyébként meglehetősen empatikus, szívén viseli az állatok sorsát, és érti is a nyelvüket. Négy teljes évad van még, ami alatt ezt a képességét megmagyarázhatják. Rayla, az elf, aki a történetben az egyik kedvenc karakterem volt, de szinte biztos, hogy csak azért, mert egy az egyben Annabeth a Percy Jacksonból. Ennek ellenére hihetetlenül kedvelhető, megvannak neki is a pozitív és negatív tulajdonságai is, együttérző, erős és hősies karakter, aki viszont meglehetősen negatívan áll az emberekhez, és a sorozat egy pontján meglehetősen magába száll, mikor egy elég súlyos dologra derül fény. Ettől függetlenül mókás jellem, aki tud kedves is lenni, ha akar. Negatív oldalon ott van nekünk Lord Viren, aki eddig egy hihetetlenül jó antagonista. Megvan a maga indítéka, háttere, és célja. Ő lényegében békét akar. Van is egy párbeszéd a sorozatban közte és Aaravos között (aki egy másik antagonista, akiről viszont nem beszélek): 

,,

Aaravos: El akarod pusztítani Xádiát?
Viren: Nem! Én csupán békét akarok teremteni!
Aaravos: Értem. És ehhez... el kell pusztítanod Xádiát?

,,


Lord Viren két gyermekét lenne fontos még megemlíteni. Claudia, aki meglehetősen hűséges és intelligens lány, aki szinte isteníti az apját, akinek örökölte a mágikus képességét. Testvérével is aranyos kapcsolata van. Nem gonosz jellem, azonban sorra hozza a rossz döntéseket, és ezért köt ki végül a főhösökkel ellentétes oldalon. Testvére, Soren, számomra a másik nagy kedvenc a sorozatból. Szarkasztikus humorú, nem túl okos fiú, aki vérbeli harcosnak született. Szereti húgát és apját is, az utóbbi viszont sorra csalódik benne. Soren az, akinek a karakterfejlődése a legizgalmasabb a sorozatban.

 

Izgalmas mágiarendszer

Általában nem szokott zavaró lenni, amikor egy fantasyban a mágiarendszer sablonos, ugyanis így is, úgy is remek ízt tud adni, ha fontos szerepe van a mágiának a történetben. Azonban ha egyedi is a mágia, akkor az plusz fűszer tud lenni egy remek fantáziavilághoz. És a Sárkányherceg ezen a téren is jeleskedik. A sorozat világában a mágia két részre osztható: sötét mágia és elemi mágia. Rossz sorrendben mondtam, ugyanis az elemi mágiával kell kezdenem az ismertetést. 

Az elemi mágia hatfelé osztható, ami a hat elemet fedi le: a föld, az óceán, az Ég, a Hold, a Nap és a csillagok. Nem hozható párhuzamba sem a kínai elemekkel, sem az Arisztotelész által ismertté tett négy elemmel, éppen ezért egyedi. Ez hat elemi mágia csak Xádia mágikus lakóinak jutott meg. Akiben benne van egy arkánum (ami olyasmi, mint a Narutoban a chakra, vagy az egyéb shounen animékben a belső erő), az képes lesz az egyes elemi mágiák létrehozásában. A mágia maga úgy működik, hogy a mágus a levegőbe rajzol egy rúnát (mármint, a kezét valami fény követi), és ezek után a hangzatos varázsige kimondása következik, amit maga a mágia követ, ami attól függ, hogy melyik arkánum van benned. Azonban az emberek megelégelték, hogy nekik nem jutott elemi mágia. Az emberek ugyanis elemi kővel tudtak varázsolni, azaz egy kristálygömb szerű izével, amiben benne volt az arkánum, és az ember, amíg a kezében fogja, addig képes úgy varázsolni, akár egy elf. De az embereknek ez nem volt elég, így létrehozták a sötét mágiát (aminek, megjegyzem, barátságosabb nevet is adhattak volna. De őszintén, a jóért cselekvő antagonisták hogy hihetik el magukról, hogy jók, miközben sötét mágiát használnak??), ami különös erő. Nem jár sem rúnával, sem arkánummal. Az arkánumot varázslényekkel helyettesítik, azaz a varázslás előtt meg kell ölni egy olyan állatot, akiben benne van valamilyen mágia. Azonban ezek után a varázslat nincsen elemekhez kötve, szinte bármit el lehet vele érni, azonban ez általában a test elcsúfulásával jár. Itt bejön a kémia is a sorozatba - pont annyira, hogy legalább valami tudományos magyarázat-szerűséget is adjanak a mágia ezen szakaszára. Azért nem kell félni. A varázsigék pedig... na azok, érdekesek. Konkrétan felmondtak a színészek valami szöveget, és ezt visszafelé játszották le. Ez volt a varázsige a sötét mágiához. 

Kidolgozatlan fantáziavilág

Azonban, az egyedi mágiarendszer és remek karakterek mellé kidolgozatlan világot kapunk. Ez az a pont, ahol érződik, hogy a sorozat bőven elmarad az elődje, az Avatár mögött (ugye, e sorozat szülőatyja, az Avatár: Utolsó légidomár egyik forgatókönyvírója volt). A világból ugyanis nagyon keveset kapunk. Xádia, a mágikus világ gyakorlatilag abban különbözik az öt királyságtól, hogy zöldebb. Meg színesebb. Meg több mágia van, de ezt is csak mondják. Ennél többet kaptam volna. Cseppet sem volt érdekes. Olyan érzésem volt, hogy egész Xádia egy erdő meg egy hegy.
Na meg a mágikus lények... alig kapunk belőlük. Összesen három mágikus lényt kapunk (ha nem számítjuk a kis, színes, tapadós bizbaszokat, a harmadik évadban, mert nem vagyok hajlandó beleszámolni). Egy: ott van Csali, aki... magyarázatot akarok, hogy egy világító, emberi beszédet 100%-ban megértő, emberi érzelmekkel rendelkező és OLVASNI TUDÓ béka mit keres az emberek világában, a herceg háziállataként. Ha Viren egy valamirevaló mágus lett volna, és Harrow egy valamirevaló király, akkor Csali nem élte volna meg az első évad első részét. 
Kettő: elfek. Azaz emberek, azzal a külöbséggel, hogy mindegyiknek fehér haja van, van szarva és nincs kisujjuk. Ja meg, úgy vannak leírva, hogy sokkal önzetlenebbek, mint az emberek. Jaháhogyne. 
Három: sárkányok, aki pontosan ugyanolyan sárkány, mint az összes többi műben, leszámítva, hogy beszél.
Az összes lény antropomorf, kiszámítható és kicsit sem érdekes. Ez így nem fantáziavilág. Ez így... nem tudom. Egy gyerek mesevilága. 
És minden másban a világ a Gyűrűk Ura klasszikus felépítését másolja. Ha már másolat...

Plágium?

Az még hagyján, hogy a világ Gyűrűk Ura másolat, mert sok fantasy, ami nem dolgozza ki a világát, az ezt csinálja. Az is hagyján, hogy felállásában az Avatárt másolja, hisz nem nagyon tehetett mást, ha gyerekeknek akart egy felnőttes és érett fantasy-t eladni. Azonban, amennyit nyúl a Trónok harcából, az már a plágium határait súrolja. Rengeteg karakter, jelenet, fontos momentum és cselekvés ugyanaz. Mintha Aaron Ehasz, megsértődve az Avatár után, éppen Trónok harcát nézett volna, és kipattant volna a fejéből, hogy Háhá, DiMartino, és Konietzko! Nem az lett az Avatár vége, amit én akartam? Ezt nektek! Megcsinálom a saját sorozatomat!

A világ kidolgozását nyilván a gyermekeire bízta, a cselekményt és a karaktereket pedig a Trónok harca hatása alatt írta.
Soroljam? Soren egy az egyben Jaime Lannister. De konkrétan: ugyanúgy is néz ki, ugyanúgy vágyik apja elismerésére, az apja ugyanúgy elutasítja és csalódik benne, ugyanúgy, két kifejezetten intelligens rokona mellett ő kifejezetten butának tűnik, ugyanúgy remek kardforgató, később ugyanúgy megjön az esze, és ugyanazt meglépi, amit Jaime a hetedik évasd végén, és azt is, amit a negyedik évad végén (börtön). Még ugyanúgy is öltözködik!
Aanya királynő egy az egyben Lyanna Mormont. De semmi különbséggel (leszámítva rangját). Mind a ketten kifejezetten fiatalok, de ugyanúgy vezetők (míg Lyanna a házának, addig Aanya az országának a vezetője). Ugyanolyan intelligensek, felvágott nyelvűek és talpraesettek, akik mindig meghozzák a jobb döntést, és sosem félnek megmondani a véleményüket. 

,,

Aanya: Én korona vagyok felnőtt nélkül, maga felnőtt, korona nélkül.

,,

A harmadik évad végi csata szinte egy az egyben a a Lannisterek vs dothrakik és sárkányok csata. Képi világában, megoldásaiban és minden téren. Csak a Trónok harcában véresebb.

A harmadik évadban bejövő politikai szál pedig egy az egyben a Trónok harca cselekményszála.

Mindezek ellenére...

Mindezek ellenére, én Snitten 10*-ra értékeltem, holott a tökéletestől nagyon távol áll. Azonban, amellett, hogy nagy kedvenc, én nem tudok haragudni a hibái miatt. Nagyszerű sorozat a Sárkányherceg, amit a műfaj kedvelőinek kötelező darab, és az Avatár, Gyűrűk Ura vagy a Trónok harca rajongóinak szintén.

Megvannak a maga hibái, súlyos hibái, és én remélem, hogy a folytatásokhoz változtat ezen. 

Én ajánlom meleg szívvel a sorozatot. Szerintem kifejezetten jó, és üdítő néha ilyet is látni. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el