A tűz és jég dala - A Trónok harca ajánló

2020.12.11

Ahogyan mondtam, továbbra sem szakadok el a világtól. A tűz és jég dala George R. R. Martin által írt regénysorozat, ami az HBO nagysikerű sorozatának az alapja. Szubjektív vélemény következik! Mindegyik köteten végig fogok menni, spoilereket mindig fogom előre jelezni. 

Mi is ez?

A tűz és jég dala egy low fantasy, a műfaj korai szakaszából. Mi is az a low fantasy? A fantasy két főbb zsánerágának egyike. A High fantasy sok fantasy elemet ígér, mágiában roskadozó világot, lények tömkelegét. Ilyen Tolkien Gyűrűk Urája, vagy Jordan Idő kerekéje. Mind a kettő tobzódott mítikus fantasy lényekben, és a fantasy elemek a sztori gerincét adták. Pont ezért high, azaz magas a neve, mivel a fantasy itt kifejezetten fontos. A low fantasy viszont ennek az ellentétje: a fantasy elemekből nincsen sok, ami van, az a világot egészíti ki, a cselekményt mozgatja előre. Ha használhatom a festő metaforját, a low fantasy esetén a vászon tartalmazza a fantasy elemeket, míg a high fantasy-ban maga a festék. (Amúgy nem csak ez a két irányzat létezik, például az urban fantasy-t én külön szoktam venni, de ez a kettő a legfontosabb.)

Tehát a Tűz és jég dala ajánlott minden fantasy regény rajongónak, annak is, aki még sosem hallott Westeros távoli világáról. Remélem, van ilyen, mert ha igen, akkor őt is hátha meggyőzhetem.

A történetet nem könnyű összefoglalni, mivel rengeteg szálon játszódik. Spoilerek nem lesznek benne, de elengedhetetlen, hogy egy-két dolgot ellőjek a regényből, ha le akarom írni, hogy miről szól. Azért megpróbálom. Ebben a világban két kontinens van a térképeken: Essos és Westeros. Legnagyobbrészt Westeros fogja a fő hangsúlyt kapni a történetben. Westeros kontinensen a végéhez közeledik egy hosszú és békés nyár, és ahogyan a Stark ház is mondogatja, a tél közeleg, egy minden eddiginél hosszabb és kegyetlenebb tél. A tél pedig nem csak hideget és havat hoz magával, hanem valami sokkal gonoszabbat is.
Azonban Westeros Hét Királyságának jobb dolga is van annál, mint hogy a téllel foglalkozzon, ugyanis Robert Baratheon király segítője, Jon Arryn meghalt, a király pedig régi barátját, a messzi északi Deresben élő Ned Starkot kéri fel utódjának. Ned összeesküvéseket talál, és veszélyben érzi barátját és családját is. Robert király halála után pedig elkezdődik az öt király háborúja, ami a vastrónért folyik. Ellenség közelít Királyvár felé minden irányból, és a trónért Westeros minden nagyobb háza becsatlakozik, és még a távoli kontinensen is közeleg a veszély, három sárkánnyal. De a téllel senki sem törődik...

A regénysorozat ahelyett, hogy hatalmas csatákat mutatna be, meg határtalan kalandokat (bár mind a kettőben is erős a mű), sokkal inkább a párbeszédekre, a verbális összecsapásra és a politikára játszik rá. A fő kérdéskör a hatalom, valamint a halál, és mind a két kérdést alaposan körbejárja. Mindezt azért, hogy elrejtse, hogy arról van szó gyakorlatilag, hogy különböző karakterek öt köteten és nyolc évadon át különböző helyeken szenvednek. De tényleg, egyes karaktereknek tényleg csúnya sors jutott ebben a sorozatban (akár a regény-, akár a tévésorozatról beszélünk. Mivel ez egy regényajánló, első sorban a regényekkel foglalkoznék). A Tűz és jég dala első sorban politikai thriller, fantasy világban. Vágjunk bele! 

Trónok harca

A történet ott kezdődik el, hogy Robert Baratheon, feleségével, Cersei Lannisterrel, az ő családjával (a Lannisterekkel), és a teljes királyi testőrséggel Deresbe érkezik, hogy felkérje Nedet, hogy legyen a segítője. 
Mielőtt még komolyabban belemennék a történetbe, nézzük meg a karaktereket. 

NÉZŐPONTKARAKTEREK

A történet fejezeti mindig egy-egy karakter köré íródnak, így az egyes karakterek történetei egymástól függetlenül, saját kis történetként is megállják a helyüket, de érdemes sorban olvasni. Ezért a kötet cselekményének minden egyes karakternél a ráeső részt fogom elmondani. It was a hungarian sentence, de remélem azért érthető volt. 

Eddard (Ned) Stark: Ned Stark, a kvázi főszereplő, egy meglehetősen idealista, lojális és őszinte ember, aki nagyon nem illik ebbe a hazugságtól és bűntől csepegő környezetbe. Az ő szála nagyjából az, hogy Robert király oldalán Királyvárban akar rendet tenni, azonban ez nem megy túl jól, ugyanis nem megy neki annyira a politika. A királyvári szál talán a kötet legerősebb szála, ugyanis minden van ott, ami miatt Trónok harca a Trónok harca. Fantasy elem itt egyáltalán nem bukkan fel, ha nem számítjuk azt, hogy egy nem létező városban járkálunk fel-és alá. Ez a szál egy krimi-thriller, ahol Ned minden erőfeszítése ellenére elbukik folytonosan a rendet tevésben. Kicsit a Korra legendája 1.évadához tudnám hasonlítani.

Daenerys (Dany) Targaryen: Csak hogy a fantasy elemekre ácsingózók se várjanak tovább, Dany az a karakter, aki köré mindig is a legtöbb fantasy elem kapcsolódott. Azért ebben a kötetben neki sem jut túl sok ebből. A Sárkányok Anyja története Essosban indul meg, amikoris a bátyja, Viserys, aki még mindig nem adta fel, hogy visszaszerezze apja trónját, Aerys Targaryenét, az őrült királyét, aki Westeros uralkodója volt, mielőtt Robert és Ned - és végső soron Jaime is segített egy kicsit (:D) - le nem taszították onnan, eladja őt egy dothraki hadúrnak. A dothrakikat úgy kell elképzelni, mint a barbárokat. Az író, George R. R. Martin a hunokról mintázta őket.
Az első kötetben Dany a dothrakiknál próbál életben maradni, azonban  hamarosan nem a dothrakiktól kell tartania, hanem magától a bátyjától. Dany erős nő, aki végső soron kiáll magáért és a népéért. A szál pedig az elejétől a végéig fenntartja a feszültséget. A világ itt a legbeszippantóbb, és Gyűrűk Ura szerű fantasy szettingre itt se kell számítani, azért itt már előtűnik az rendesen, hogy mi is a zsánere a regénynek. 

Havas Jon: Sokak nagy kedvence, aki szintén remek szálat kapott ebben a kötetben. Jon Ned Stark fattyúfia, aki az Éjjeli Őrségre megy, a Falra. A Fal Westeros legészakibb részén elhelyezkedő óriási jégfal, ami a világot próbálja megvédeni a másik oldalán lévő örök téltől, vadaktól - akik a dothrakikhoz hasonlóan barbár népség - és a másoktól, amik a könyvek egyik főbb háttérkonfliktusát, legnagyobb rejtélyét és fantasyelemét szolgáltatják. Jon az Éjjeli Őrséghez csatlakozik, ami arra szolgáltatott, hogy megvédje Westerost attól, ami a Fal fagyosabbik oldalán van. Jon kezdeti lelkesedése után rájön, hogy az Éjjeli Őrségben nem mennek olyan jól a dolgai, mint hitte. Jonnal tart kezdetben Tyrion Lannister is a Falra, akiről majd később beszélek. Egy idő múlva pedig érkeznek a mások, így Jonnak van oka rettegni és küzdeni. Az első kötetben nála tapasztalhatjuk a legtöbb fantasy szálat, ami a későbbi kötetekben sem csökken, legfeljebb annyira, hogy azért később Dany lesz az élen ebben az ügyben.

Brandon (Bran) Stark: Még a történet elején, mikor a királyi hadsereg Deresben volt, Bran véletlenül meglátta, ahogyan Cersei és a testvére, Jaime, éppen nem olyan dolgot csinálnak, amit a testvéreknek kellene. Miután felfedezte a vérfertőzésüket, Jaime kilöki egy toronyablakból, mire Bran lebénul. Az ő szála nagyjából abból áll, hogy próbál megbirkózni a helyzettel Deresben, miközben minden rokona elhagyta őt. Brannek az álmaival is meg kell birkóznia, amiknek egyre inkább úgy tűnik, van jelentése. 

Catelyn (Cat) Stark: Mikor még Bran kómában volt a Jaime által útnak indítot zuhanás után, valaki merényletet tervezett ellene, és majdnem megölte Brant. Ezek után Cat elindul Királyvárba, hogy figyelmeztesse Nedet a veszélyre. Azonban eltér a tervétől, mikor megleli Tyrion Lannistert, és őt vádolja meg Bran bénulása miatt. Mivel ezt a bátyja intézte el, nem is járt annyira messze, de minden esetre Tyrionnak semmi köze nem volt ehhez. Catelyn egy lojális és erős jellem, aki mindent megtenne a családja védelmében, még olyat is, ami hatalmas ostobaságnak tűnhet.

Tyrion Lannister: Tyrion kezdetben a királlyal és testvéreivel Deresbe megy, onnan pedig Jon oldalán a Falra vezeti az útja, ahol Jonnal összebarátkozik. Mikor pedig indulna haza, Cat megvádolja azzal, hogy ő lökte ki Brant a toronyból, és elrángatja egészen Sasfészekig.
Tyrion kinézetre albínó, törpe növésű, haja alig van, két szeme két külön színű. De George úgy gondolta, hogy ez nem elég, így egy későbbi kötetben az orrát is levágják. 
Azért belső tulajdonságaival több szerencséje volt. Tyrion kiemelkedően intelligens, aki minden helyzetre tudja a megoldást. Emellett szarkasztikus humora van, és sosem tudja, mikor kell befognia a száját - az olvasók örömére. A legviccesebb idézetek tőle származnak. Emellett tisztaszívű, és olyan ember, aki mindig a jót próbálja cselekedni, holott azért ő sem egy túl jó ember, még ezek ellenére sem. Szárad vér a kezén, a bordélyházak sűrű látogatója, gyötört ő és kínzott is embereket de általában a közjóért cselekedett.

Arya Stark: Szintén nagy kedvenc karakter, azonban nála (ahogyan Brannél, Tyrionnál, és a mindjárt említendő Sansánál) azt érzem, hogy az ő cselekményszála igazság szerint azért kellett mert a későbbi kötetekben fontos szerepe lesz. Arya szála itt még nem tartalmazza azt a hatalmas utazást és szenvedéscunamit, amit még Georgy neki szánt. Arya apjával, Neddel ment Királyvárba, ahol ő lány létére kardforgatást próbál tanulni, Joffrey (aki a trónörökös, és utáltabb karakter, mint Umbridge a HP-ben, pedig nem hittem, hogy ilyen létezik. Jogosan amúgy) már itt rákerül a későbbi ikonikus halállistájára (nem csak neki), és leginkább kardforgatást tanul, ármánykodást és árulást leplez le, és próbál túlélni. 

Sansa Stark: Sansa Ned idősebbik lánya, aki szintén Királyvárba ment. Ő ebben a kötetben igazság szerint alig szerepel, ugyanis az ő szerepe itt leginkább az, hogy az udvart fedezi fel. Sansa a húgával ellentétben, előkelő, nőies, ellenben felsőbbrendűsködő és meglehetősen önző. Olyan fruska, amilyen ebben az időben a legtöbb lány lehetett, itt azonban csak ő kapott ilyen karaktert. Nagyjából az ő karaktere mutatja be realisztikusan, hogy abban az időben milyen szerep is jutott a nőknek. Sansa a későbbi kötetekben rengeteget szenved, de sajnos a nép szeretetét így sem vívta ki. És a könyvekben sosem kedveltem a karakterét. Azért a sorozatban neki is fontosabb és hálásabb szerep jut majd, ott kifejezetten remek személyiségnek tartom. 

Ők lennének a nézőpontkarakterek. Érdekes módon az első kötet az a kötet, ahol a legkevesebb dolog történik. A legtöbb történetszál arról szól, hogy emberek beszélgetnek. Mégis ezt tartom a legjobb kötetnek. Martin kitett magáért.

De azért még megemlítenék pár karaktert, aki külön szemszögöt nem kapott, de fontos. Cersei Lannister, Robert király elnyomott felesége, akit azonban nem kell félteni, ugyanis ijesztő, kegyetlen és számító perszóna, Jaime Lannister, Cersei bátyja és szeretője, a királyi testőrség tagja, egy kevésbé intelligens, bunkó, önző és nagyképű férfi, aki azért később elindult egy pozitív úton. Robert Baratheon, a király, aki jó embernek mondható, de közben borzalmas királynak. Prostituáltaktól több gyereke van, mint a feleségétől, alkoholizmusa nagyobb, mint amit Jack Sparrow mája el tudott volna viselni, emellett kínosan el van hízva. Joffrey Baratheon, Robert király legidősebb fia és gyermeke, aki önző, buta és szadista, aki élvezi az emberek kínzását, híján van az empátiának, felsőbbrendűségét és hatalmát villogtatja, a saját anyját halállal fenyegeti, de mindeközben egy gyáva és rendkívül sötét alak. Tywin Lannister, Cersei, Jaime és Tyrion apja, aki a sorozat (könyv és film is) legintelligensebb karaktere. Egy vérbeli stratéga, és hadvezér, aki mindemellett előkelő, és erős, és a családját mindennél többre tartja. Ez leginkább a családi névre igaz, mert egyik gyerekével sem törődött soha, mindegyikükben sorra csalódik, egyikük sem jelent számára semmit, Tyriont pedig kifejezetten utálja. Robb Stark, Ned és Catelyn legidősebb fia, aki erős, és okos, mindig próbál a jó úton járni, de könnyen kijön a sodrából. Fontos neki a család, azonban amikor egy nép sorsa függ rajta, akkor a családját háttérbe szorítja. 

A Trónok harca a sorozat talán legjobb kötete. A fantasy szálak már itt is érdekesek, holott itt nem túl sűrűn bukkannak fel. A krimi-thriller szál azonban már itt is kiváló, és feszült. A politikai vonal itt még nem annyira kiforrott, mint a későbbi reményekben, azonban itt sincs erre panasz.

Rengeteg szerethető karaktert mutat be, egy kifejezetten kidolgozott világban. 

A könyv végére, az utolsó 2-300 oldalra nagyon beindul a cselekmény. Mivel a könyv (kiadástól függően, de) 900 oldal fölött van (és még így is a második legrövidebb kötet a sorozatban), ez nevezhető a könyv fináléjának. Egyébként a legrégebbi magyar kiadás csak 600 oldalas. Hogy erre a hat-hét újranyomásból hogyan lett 900, azt nem tudom, de szép, szép.

Itt nem lőném el, hogy mi történik, ugyanis itt a feszültség tényleg az egekben. 

Akkor maga a könyv... George R. R. Martin nagyon szépen fogalmaz, és nagyon szépen ír. Ez dicséretére váljék, azonban a Trónok harca, és szerencsére a későbbi kötetei sincsenek túlírva (most rád nézek, Sárkányok tánca). Azonban George nem az írásra, hanem a párbeszédekre teszi a hangsúlyt. A párbeszédek nagyon jól meg vannak írva, váltogat a pattogós, vicces szócsaták és a komolyan elgondolkodtató monológok között. 
Azért obszcén kifejezések és káromkodások is előfordulnak benne, valamint nem kevés, túlontúl részletesen leírt szexjelenet, és gyilkosságok és vérengzés, úgyhogy ha valaki erre nem fogékony, annak sokkoló lehet a kötet. Pont azért mondom, hogy egy idősebb korosztályt céloznék meg a kötettel. Azért nem korhatárt mondtam, mert alapvetően 18+-ba tenném, de én sem vagyok még nagykorú, úgyhogy ezzel egyértelmű patthelyzetbe lökném magam. Erre meg leírom...

A magyar kiadás is szép lett. A régi, keménykötéses, gyűjtői kiadásból feltett szándékom szerválni egyet, ugyanis gyönyörűek, de még nem volt hozzájuk szerencsém. Az új kiadás is gyönyörű, bár ebből élőben csak a 4-5. kötetet láttam. 

Birtokomban az első (három) kötet ebben, a leghíresebb kiadásban van meg. Szeretem ezt a kiadást, kis alakú, így könnyebb olvasni. Valamint szép is, még ha nem is annyira, mint az új (borító fent).

A fordítást Pétersz Tamás végezte, és lenyűgöző munkát csinált. Nem tudom, angolul milyen, de végső soron örülök neki, hogy ezt magyarul olvastam, mert szerintem ez a kötet ritka jó fordítással büszkélkedhet. Persze, nem mintha tudnék angolul olvasni egy ilyen bonyolult nyelvezetű könyvet, de egyszer eljutok odáig is...

Királyvár

Nem csak az első kötet fő gerincét adja a királyvári szál, hanem az első négy kötetét, így nyugodtan mondhatjuk a Hét Királyság fővárosa a legfontosabb helyszín. Királyvár, angolul King's Landing egy kívülről szép város, ahol rengetegen élnek. A főbb helyszínei Baelor nagy szentélye, vagy a Vörös Torony, maga a királyi kastély, ahol nemzedékek óta királyok élnek.
Királyvár a felszín alatt egy mocsoktól és bűztől rothadó város, ahol a nép éhezik, prostituáltak jutnak minden egyes négyzetméterre. Azért a fénytől és pompától bővelkedő királyi vár, maga a Vörös Torony sem sokkal tisztább hely. Minden ember, aki a király mellett szolgál, az gonosz és önző ember. A regény(ek) sorra vonultatj(ák)a fel az intrikusokat, meg a kétszínű, köpönyegforgatókat. A legnagyobb intrikus talál Kisujj, avagy Lord Peryr Bealish, aki az első kötettől jelen van a történetben, és Kisujj legfőbb jellemzője, hogy próbál minél hamarabb fejetlenséget csinálni.

VARYS: Mégis mi maradna, ha abbahagynánk az örökös hazugságot? Fejetlenség! Egy tátongó gödör, ami elnyel mindannyiunkat.
KISUJJ: A fejetlenség nem gödör. A fejetlenség létra. Sokan próbálják megmászni, de lezuhannak róla, és nem vágnak neki újra, mert a zuhanás összetör. Másoknak megadatik a lehetőség a feljutásra, de nem élnek vele. A birodalomba kapaszkodnak, vagy az istenekbe, a szerelembe, káprázatokba, mert csak a létra van, és nincs más, csak a mászás.

Még az örök intrikus, Kisujj mellett magát a királynét, Cersei Lannistert érdemes megemlíteni. Cersei Robert király felesége, későbbi királyok anyja, sőt, a sorozatban még rá is ülhetett arra a kényelmetlen vasszékre. Cersei Kisujjhoz hasonló stratéga, és intrikus, aki az egész háborút, amiben emberek halnak meg, hogy ráülhessenek már végre arra az ISTENVERTE vastrónra, játéknak fogja fel. 

A hatalmasok játszmájában győzől, vagy meghalsz. Nincsen középút.

Cersei emellett hihetetlenül önző és számító nőszemély, aki nem rest áruba bocsátani testét, ha a sikerhez éppen ez kell. Emellett kegyetlen, akit saját magán és a gyermekein kívül senki és semmi nem érdeklni. A gyermekei iránti szeretete akkor is őszinte, és nagyon erős kapocs, azonban Cersei végső soron leginkább önző.

Még Lord Varyst, az eunuchot, a Pókot, a kémet érdemes még megemlíteni, ha intrikusoknál tartunk, csak Varys nem önző és nem kegyetlen. Ugyanúgy kavarja a fekáliát, ahogyan Kisujj meg Cersei, csupán ő nem magát, hanem a birodalmat szolgálja. Emellett ő sosem megy olyan messzire, mint Kisujj meg Cersei, és akár a királyát hajlandó elárulni, ha úgy gondolja, hogy a birodalmat szolgálja. 

Deres

Hasonlóan fontos helyszín, Winterfell, avagy magyarul Deres. Deres a messzi északon van. Deres a Starkok otthona, itt él az összes Stark. A vár mellett Deres egy apró istenerdőből áll, ahova a Starkok járnak imádkozni. 
Deresnél sok karaktert ismerünk meg. Az egyik ilyen Ser Rodrik, aki a Stark gyerekek szigorú, de jószívű kardforgatómestere. Luwin mester, aki sokkal szimpatikusabb, mint Pycelle vagy Qyburn mester Királyvárban. Itt ismerjük meg Asha-t, a vad lányt, aki először Bran életére tör, azonban később komoly barátság alakul ki köztük. 
Aki még itt fontos lehet, az Hodor, egy láthatóan sérült férfi, aki koránál jóval korosabbnak tűnik, sokkal magasabb, mint amennyire jogában állna, beszélni nem tud, csak annyit, hogy hodor, valamint hűséges Branhez. 

Deres vára a Starkok fontos támaszpontja és otthona, azonban a kötetek során többször is kerül idegen kezekre. 

A Fekete Vár

A Fekete Vár az Éjjeli Őrség legfőbb támaszpontja. A huszonvalamennyi közül egyik abból a háromból, amik használatban vannak.
Az Éjjeli Őrség a Falon van, és annak élnek, hogy a világot megóvják attól, ami a Falon túl van. Havas Jon ide kerül, ugyanis egész eddigi életét meghatározta fattyú léte, és úgy gondolja, hogy az Éjjeli Őrségnél hátrahagyhatja múltját. Ez nem is sikerül neki annyira jól, ráadásul a Falon sokkal hidegebb van, mint Deresben, és az életkörülmények és korlátozottabbak. Cserébe itt sok karaktert kapunk.
Ott van Samwell Tarly, aki Jon egyik leghűségesebb barátja, aki okos, bölcs, kedves és jószívű, ellenben gyáva, gyenge, ráadásul molettsége nem túl nagy előny a messzi északon, harcok közben. Ott van Bánatos Edd, aki szintén barátja Jonnak, aki többnyire pesszimista, de jó a humorérzéke. Jon barátja még Pyp és Gred. Vannak öreg rókák is, ilyen Ser Alliser Thorne, aki az Éjjeli Őrségért él, de teszi ezt úgy, mindenkit utál, akinek a védelmére felesküdött, sőt, a saját társait, a testvéreit is, az őrségben. Ott van Aemon mester, aki a Fekete Vár mestere, aki vak, bölcs, és mindig tudja, hogy mi a helyes út. Ott van még Ser Jeor Mormont, aki az őrség parancsnoka, aki szintén bölcs, és jólelkű, de keménykezű és ha kell, kegyetlen. 

Még talán Benjen Starkot érdemes megemlíteni, aki Jon nagybátyja, és a Fal felderítőinek a parancsnoka.

Aki a Falon van leteszi, az esküt, hogy nem nemz gyermeket, nem alapít családot, nem él másnak, csak a Falnak. 

Pajzs vagyok, ami az emberek birodalmát védi!

A Falon többféle kaszt van, ahova a teljes értékű testvérek kerülnek. Ilyenek a felderítők, akik azt AoT felderítőihez hasonlóan a Falon túli világot fedezik fel, vadakat és másokat keresnek.

Vannak az intézők, akik nagyjából a leveleket intézik, meg... igazából sosem tudtam.

Ahogyan az építők munkáját sem. Oké, a név reflektál a munkájukra, de nem vennék rá mérget.

Van egy mester, ahogyan a Hét Királyság majdnem minden fontosabb településén van mester. És van egy parancsnok, aki az Éjjeli Őrség parancsnoka.

A Falon játszódó részek mindig is a sztori egyik legérdekesebb szakaszát nyújtották. Sokaknak ez a kedvenc története. Nekem a királyvári intrika és politika, és árulás-ármánykodás fekszik a leginkább, de a Fal is kifejezetten jó helyszín, jó szálakkal. 

Essos

Itt most az egész kontinenst megneveztem, mert itt nem tudnék egy darab helyet kiemelni, ugyanis Daenerys folyamatosan megy. Ha muszáj lett volna egyet kiemelnem, az Meereen lett volna, ami a képen is látszik, ahova Dany a harmadik kötetben jut el, és ez is kapja a legnagyobb szerepet.

Essos egy sokkal vadabb és számunkra idegenebb világot mutat be, mint Westeros, holott csak egy óceán választja el a két helyszínt. Ennek ellenére Essos sokkal ókoriasabb, mint Westeros, ami leginkább a középkori világra hajaz. Itt a rabszolgaság reneszánszát éli, és lényegében Dany ezt próbálja megváltoztatni. Az első kötetben Dany szálán leginkább Vaes Dothrak a fontos helyszín, ugyanis a regény második felében Daenerys itt tartózkodik. A második kötetben Qarthba látogat még el, a ,,világ legnagyszerűbb városába", ezek után pedig a rabszolgaság Amerikájába utazik el, Astaporba, ahol hadsereget és egy barátot is szerez, majd Yunkai-ba, ahol népet, követőket, zsoldosokat és szerelmet. Meereenbe is eljut, ami várost felszabadítja, és így királynő lesz ott.

További helyszínek

Westeros hatalmas világ, és itt rengeteg olyan helyszín van, amit csak említeni tudok. A történet szempontjából Dorne (a Martellek hazája, ami nagyon emlékeztet egy országra valóban létező országra, csak nem tudok rájönni, hogy melyikre) fontos, vagy a Vas-szigetek (a Greyjoyok otthona, akik vad, fosztogató népek). A Falon túli világot pedig csak megemlítettem. 

De van itt Fellegvár, Égikert, Rémvár, Sárkánykő, Sasfészek és még sorolhatnám napestig.

Többi kötet

A második kötettől indul meg igazán a történet, mintha az első kötet egy prológus lett volna.

Itt sajnos elengedhetetlen, hogy ne spoilerezzek az első kötetből. Ha ez nem zavar, vagy azt már olvastad, vagy láttad az első évadot a sorozatból, akkor olvasd tovább nyugodtan.

Innentől kezdve beindult igazán a fő történetszál. Az Öt Király Háborúja során, amit leginkább Eddard Stark és Robert Baratheon halála robbantott ki, adja a történet fő gerincét. Joffrey Baratheon ült a vastrónra, aki nem elég, hogy gusztustalan, kegyetlen és perverz örömét leli a túsza, és jövendőbelije, Sansa kínzásában, még csak nem is igazi örökös. Emiatt indul útnak Stannis Baratheon és Renly Baratheon is, Robert két öccse, hogy megszerezze a trónt.
Stannishez csapódik hűséges társa, Ser Davos, és egy papnő is, aki varázslattal bír, azaz a Vörös Asszony, Melisandre. Melisandre R'hollor, azaz a Fény Ura követője, és azért tart Stannisszel, mert egy prófécia szerint ő Azor Ahai, a kiválasztott, aki megnyeri a háborút.
Eközben a bosszúvágytól fűtött Robb Stark is csatába vonul, aki időközben Észak Királyává avanzsált. Mindeközben Daenerys is úgy érzi, hogy, bár meghalt, be kell teljesítenie bátyja akaratát, és Targaryen kell a trónra kerüljön, így három sárkányával és aprócska népével el is indul, hogy ő is kivegye a részét a háborúból. 

Azonban nem az Öt Király háborúja fenyegeti egyedül Westerost. Északon, a vadak újfent támadást szerveznek a Fal ellen. Az Éjjeli Őrség ott veszi ki részét a harcból. Eközben jönnek a mások is, akik a sorozat fő konfliktusát jelentik. A könyvekben ezt nem tudjuk, hogy így lesz-e. 

Innentől kezdve a sztori igazán beindul. A karakterek egyre érdekesebbek lesznek, és egyre többet fejlődnek. A politikai rész egyre kiforrottabb, de azért végre kapunk rendes csatákat is, nem is keveset. A fantasy elemekkel sem fukarkodik már annyira, mint eddig. 

És sokkoló jelenetekből is kijutott, mind a regényeknek, mind a sorozatnak. Vörös Nász, Bíbor Nász, a ,,Traitor" jelenet, Hárpia Fiai, a Vipera bukása és az árnyékszéki death battle mind rendesen megrágják és kiköpik szegény embert, így e téren nem áll meg a mű Baelornál és a folyékony koronánál. Ezt próbáltam úgy fogalmazni, hogy a laikus egy kukkot se értsen belőle, így kerülve el a spoilereket.

A harmadik kötet után váltás következik. Eddig mindegyik fejezet egy-egy karakterhez volt felépítve, és a nevek voltak a fejezetcímek. A negyedik-ötödik kötetre már jönnek rendes, címes fejezetek. A negyedik kötetet sokan nem szeretik. Nekem nincs bajom vele, de tény, ami tény, nagyon lassú, és hiányoznak belőle a kedvenc karaktereink. Az ötödik kötetnél azt a negatívumot tudom felhozni, hogy ott kicsit túlírt a regény, és egy rakat fejezet van, amik nem viszik a cselekményt, csak az időt, és ez eddig nem volt jellemző a könyvekre.

Meg az ötödik részhez még annyit, hogy Novák Gábor személyében új fordítója lett a sorozatnak, aki szintén remek, de vannak dolgok, amiket másképp fordított, ahogyan az előzőekben voltak. Háromszemű Hollóból Varjú lett, a Második Fiakból pedig Viharvarjak.

A folytatások terjengősebbek lettek, Martin nem fukarkodott papírral. Szerencsére, itt már fantasy elemekkel sem.
Az elsőhöz hasonlóan, itt is mindegyik kötet végére felpörög és csattanóval ér véget. Valamint az első kötethez hasonlóan, mindegyiknek megvan a maga főszereplője. Ez nem attól függ, hogy melyiküknek van a legtöbb fejezete, hanem attól, hogy kinek a cselekménye a legfajsúlyosabb.

1. Trónok harca: Eddard (Ned) Stark
2. Királyok csatája: Tyrion Lannister
3. Havas Jon (bár Arya-nak több fejezete van)
4. Varjak lakomája: Cersei Lannister
5. Sárkányok tánca: Daenerys Targaryen (holott Tyrionnak és Jonnak is több fejezete van, de Dany szála az, ami a legfajsúlyosabb ebben a kötetben, a címét is róla kapta.)

The Winds of Winter & The Dreams of Spring

És a legendás két befejező kötet, amit Martin továbbra is csak kotlik még, annak ellenére, hogy a sorozat már befejeződött. Gyakorlatilag nincs rá esély, hogy ne befolyásolja a végeredményt. Én azonban bizakodom. Nagyon keveset tudunk róla, a címeket leszámítva. Elvárásból kb annyi van, hogy 
- Legyen más, mint a sorozat (imádom a sorozatot, de iszonyú izgalmas lesz megnézni, hogy két művész ugyanabból az alapból mit hoz ki)
- Ne legyen túlírt, se unalmas. Minőségként én az első három kötetet lőném be, holott a 4-5 is remek.
- De legfőképpen: JELENJEN MEG VÉGRE! 2011 óta várunk rá. Oké, 2021-ben talán megjelenik a Winds of Winter, de a Dreams of Springre még kell várni, ugyanis a két kötet között Martin még bejelentett egy regényt, méghozzá folytatást a Hét Királyság Lovagja novelláihoz.

Mivel az író lassan, de biztosan betöli a nyolcvanadik életévét, egyre kevésbé lehetünk biztosak benne, hogy meg fogja őket írni. 

Spin offok

Ha már Hét Királyság Lovagja... A Tűz és jég dalához több spin off is tartozik. Csak a regényekről beszélek!

Sajnos ezeket még nem olvastam, így csak megemlíteni tudom őket, de megemlítést mindenképpen érdemelnek.

A Tűz és jég világa nekem úgy tűnik, mint egy történelemkönyv Westeros világáról. Szép képekkel és tartalmas szöveggel mellé. Remélem, hozzá is ad az élményhez.

A Tűz és vér hasonló az előzőhöz, ugyanúgy történelemkönyv jellegű, csupán képek nélkül (ha vannak is, biztosan nem abban a formában), és csakis a Targaryenekhez tartozó információval. Ehhez be van rendelve egy folytatás. 

A Hét Királyság Lovagja: három novella a Hét Királyságból, lovagi ruhába öltöztetve. Ehhez is érkezik még két novella. 

Fantasy elemek

Ez most sem maradhatott ki. :P Fantasy elemekből nem lehetne Dunát rekeszteni, de szerencsére pont annyi, amennyire szükségünk van, van itt is. Kezdetnek a mágia, ami nincsen túltolva. Mágiát szinte csak Melisandre-nál tapasztalunk, és igazság szerint ő sem mágus (még akkor sem, ha majdnem Mithrandir a neve). Ha már Melisandre, akkor az egyik legizgalmasabb és egyedibb fantasy szál, azok az istenek. Rengeteg kidolgozott vallást és hitvilágot kapunk, rengeteg istennel, és bizonyítékokat is rá, hogy az istenek ott léteznek is. Mindenkinek el lehet dönteni, hogy melyik isten fogja a leginkább megragadni, a keresztényeket nyilván a Fény Ura fogja, aki igazság szerint, szerepkörben, meg alapvetően megjelenítésben egy az egyben a Biblia Istene. De van itt Vízbe Fúlt Isten (szegény), a Greyjoyoknak, vannak itt Régi Istenek, a Starkoknak, van itt Sokarcú Halálisten, a braavosiaknak. A Sokarcú Istennek megvannak a maga hívei, akik a fekete-fehér templomban működnek bérgyilkosként. Arya szálánál többször is felbukkannak.
A két legfajsúlyosabb hit a Hét Isten, ami Westeros szerte legelfogadottabb hite. Egy időben (4-5. kötet) feltűnik egy vallási szekta is a Hét Isten (akiket nem tudnék felsorolni. Volt az Anya, az Atya, a Kovács, az Idegen, meg még három) vallása mellett, ők voltak a Verebek, akik a könyvben egyelőre nem töltenek be akkora szerepet, mint a sorozatban. A másik R'hollor, azaz a Fény Ura, akinek a hitét a vörös papok követik. Ilyen Myr-i Thoros, és Melisandre is. Valamint az ötödik kötetben egy harmadik ilyen is feltűnik. 
Ha már sárkányok tánca, élőlények terén is szép fantasy elemeket kapunk. Talán a legfantasysabbnak a sárkányokat lehet mondani. Összesen három sárkány bukkan fel a történetben, Dany szálán. Daenerys, a Címek és a Sárkányok Anyja szála mindig tobzódott a fantasy elemekben.

Még több fantasy elem van a Falon túl, ami a második kötet óta többször is előtűnt. Ilyenek a mások, amik a leggonoszabb hadseregként törtetnek és törtetnek előre. Ilyenek a vadak oldalán lévő óriások, vagy az Erdő Gyermekei, vagy akár maga a Háromszemű Holló, aki lát mindent, ami múlt, és ami jelen, és a jövőről pedig határozottab az elképzelése, mint bárki másnak.
A Falon túli dolgok többnyire Jon és Bran szálát érintik, meg néha Samét. 

Akadnak itt rémfarkasok is, méghozzá a Starkok társául. Martin azt ígérte, hogy a WoW-ben, vagy a DoS-ben lesznek unikornisok is.

Amúgy, ezt hamarabb kellett volna megemlítenem, de az Arcnélküliek az egyik legtitokzatosabb fantáziaelemei a sorozatnak. A braavosi bérgyilkosok, akik a Sokarcú Istent szolgálják. Nekik nincs nevük, sem arcuk. Bárkinek képesek a bőrébe bújni, alakját felvenni. A semmivel tudnak vakítani. 

George R. R. Martin

George R. R. Martinról is pár szót. Rá J. R. R. Tolkien munkássága jelentett nagy ugródeszkát, még úgy is, hogy ennek ellenére alig van ember, aki a Gyűrűk Urát, vagy a Trónok harcát szereti, de a másikat nem utálja. De tényleg, a LotR és a GoT sosem tudott barátságban meglenni egymással, már ami a rajongótábort illeti. Alapból, nem is kéne összehasonlítani őket!

Erről ennyit. Martin kezdetben forgatókönyvíróként dolgozott, a könyvekre csak később tért rá. Kezdetben horrorregényeket írt, pl a Lázálom. Első vérbeli fantasyjának a Jégsárkányt lehetne mondani, ami máig az egyik kedvenc könyvem. Igazság szerint gyerekkönyv, de mivel Martin írta, nem rózsás mesetörténet.

A Tűz és jég dalába 1992-ben vágta bele magát. 1996-ban, amikor megjelent az első kötet, egyből el is kötelezte magát emellett a világ mellett, ugyanis eddig sem nagyon jöttek ki más könyvei, és berendelve is csak két folytatás és három spin off van.

Egyébként az interjúkból aranyos, nagypapafigurának tűnik. Blogja is van, érdemes rákukkantani. 

A tévésorozat

A sorozat, amit mindenki ismer. Nem foglalnék állást a könyvek vagy a sorozat mellett, mert mind a kettőt nagyszerű alkotásnak tartom. A Trónok harca nagyszerűen adaptálta a könyveket. Nem túl hű adaptáció, rengeteg eltérés van. Rengeteg karaktert felcseréltek, cselekményszálat kihúztak, vagy megváltoztattak. A sorozat populárisabb irányt vett, azonban ezt nem értem, miért lenne gond, holott sokan ezt döntő érvként vetik fel, hogy miért rossz a sorozat. A sorozatban a karakterek közötti kapcsolat tagadhatatlanul jobban lett kidolgozva, mint a regényekben. Gondolok itt Robb és Talissa, Jaime és Brienne, Jaime és Tyrion, vagy Jon és Ygritte kapcsolatára. A sorozat sok tekintetben brutálisabb, képileg, mint ahogyan a regényt képzeljük, de összességében a regény egy sokkal kegyetlenebb és brutálisabb világot teremt. A másoknak sokkal hangsúlyosabb szerepe van a filmben. A hatodik évadtól kezdve, mivel Martin továbbra is csak vajud a könyvekkel, és a sorozatot nem lehetett csak úgy félbehagyni, hogy bevárják Martint, a sorozat a könyvtől teljesen független, saját irányt vett. Ez sokaknak nem tetszett (mert nehogy már a film készítői is kreatívkodjanak, az alapmű szent és sérthetetlen, a film készítői pedig csak másolják le, mert ettől adaptáció az adaptáció), azonban szerintem eszméletlenül jó irányt vett a történet. Itt voltak már vele bajok, pl itt néha keletkezett a főszereplők köré egy védőburok, ami csodával határos módon megvédte őket, és ez eddig nem volt jellemző a sorozatra. Halottak támadtak fel, egyesek ,,Hold the Door"-oztak, satöbbi. A lezárás pedig annyira megosztó lett, mint a szél (szép hasonlat), de én továbbra is méltó lezárásnak tartom, holott megvannak a maga hibái. Egyébként erről is írtam már. 

Eszméletlenül jó adaptációnak tartom. A zene csodaszép (Ramin Djawadi instant kedvenc zeneszerző lett), a látvány szintén. A színészek és a forgatókönyvírók pedig végképp mindent beleadtak. 

Végszó

Rövid időn belül a második Trónok harcás bejegyzés, de valószínüleg egy ideig az utolsó is, mivel nem akarom GoT bloggá tenni a blogomat. Meg, ki is fogytam a témákból egyelőre. 
Aki még nem olvasta a Tűz és jég dalát, az mindenképpen ugorjon neki. Aki látta a sorozatot, az nem fog csalódni benne. Aki szereti a klasszikus fantasy regényeket, az szintén olvassa el, bár, mivel George kissé fukar fantasy elemek terén - legalábbis első látásra - itt felfedezhető lesz egy kis csalódásfaktor, azonban így is ízig-vérig klasszikus fantasy, annak minden bájával, ráadásnak pedig egy rakat újítással. A kedvenc könyveim között van a helye. A Vér éneke mellett a műfaj legerősebb könyvének tartom, ez leginkább a Trónok harcára igaz, bár a többi kötet is kiváló. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el