Trónok harca 8.évad

2020.12.06

Megkésve bár (de törve nem), engedelmetekkel, kifejteném a véleményem erről a rendkívül megosztó évadról. Van-e ennek értelme? Van, amikor már emberek százezrei elmondták már, hogy miért rossz? Van, mivel nekem merőben más a véleményem, mint a legtöbbeknek. Elmondom, miért is tartom zseniális lezárásnak a Trónok harca nem megosztó, hanem szinte csak negatív visszajelzést kapó fináléját. Komoly spoilerek fordulhatnak elő, nem csak a nyolcadik, hanem az első hét évadból is, úgyhogy csak óvatosan. 

Expozíció

Jon, Dany seregével a háta mögött, visszaérkezik Deresbe, és évek óta először, öccsét, Brant és húgát, Aryát is maga mellett tudhatja. Ellenben Északnak nehezére esik megbízni Daenerysben, nem csak azért, mert idegen, hanem mert az apja volt felelős nem egy Stark haláláért, valamint a bátyjának is voltak megkérdőjelezhető lépései Lyanna Stark felé, legalábbis akkor még így tudták.
Jon rájön a származását övező titkokra, azonban jóformán megdöbbenni sincs idejük, ugyanis a mások Deres falain kopogtatnak, és miután Cersei elárulta őket, szövetségesnek egyetlen Lannister érkezik, a csata komoly hátrányból indul.

A vihar előtti csend

A véleménykifejtéshez sorra végig fogok menni az évad komolyabb eseményein és karakterein. Ezt pedig azzal kezdem, amivel kapcsolatban a legtöbb negatív visszajelzés jött, azaz az évad kezdete, pontosabban az ,,A hosszú éjszaka" c. epizód. Ugyanis az évad elején az első két rész meglehetősen lassú volt. Dany és Jon megérkezett, és az első részben lényegében csak az ezzel kapcsolatos szálakat varrták el. Sam megtudta az igazságot a szüleiről, akárcsak Jon, és nagy kérdés, hogy melyiküket érintette ez meg jobban. Jaime is megjelent, és az a pillanat, amikor találkozik Brannel, az egész sorozat talán legjobb pillanata. 

A második rész egy vihar előtti csend. Gyakorlatilag végig ,,mind meghalunk" hangulatban telt. Az egész epizódban megvan a feszültség. és a várakozás. Azonban a cliffhanger kegyetlen volt.

És amikor megérkeznek a mások, akkor elszabadul a pokol. Ez az epizód, és onnantól kezdve az egész évad összes része 70+ perces, és az a helyzet, hogy szüksége is van ennyi időre. A hosszú éjszaka az első epizód, amiről hosszabban szeretnék mesélni. 

A hosszú éjszaka

A 8.évad 3.része, az ,,A hosszú éjszaka" szerintem az egyik legjobb epizód a sorozatban. Arról lehetne vitatkozni, amit Ewan Rheon (alias Ramsay Bolton) mondott, hogy a sorozattörténelem legjobb epizódja, de mit ne mondjak, valóban fantasztikus lett. Itt muszáj leszek szembemenjek az emberek véleményével, mert szerintem ez az epizód így volt tökéletes. Amikor a rész elején felsorakoznak a haderők, tisztán látszik, hogy ki fog győzni. A dothrakik rástartolnak az Éjkirályra és egytől egyik elesnek. Jegyzem meg, meglehetősen pocsék stratégia volt ez az élők részéről, de mindegy. 

A csata hetven percnyi tömény harc, amit igazság szerint nem lehet únni. Mivel a Trónok harca mindig is a verbális összecsapásokat és a lassan folydogáló történetvezetést tartotta előtérben, néha hajlamos voltam elfelejteni, hogy ennek ellenére is milyen kiváló csatákat láthattunk az évadok során. A Fattyak Csatája (a Fattyak csatája c. epizódból - 6x9), a Rideghoni Csata (a Rideghon c. epizódból - 5x8) egyértelműen kiemelkednek a többi közül (bár a hetedik évad csatái is brilliánsak voltak), de A hosszú éjszaka, élők vs holtak csatája szerintem lazán felfér e kettő mellé. Szerintem elejétől a végéig feszült volt. Mindegyik karakter kapott elég teret, aki kellett, hogy kapjon. Az Éjkirály valami hidegrázós volt ebben a részben. Ahogyan feltámasztotta a halottakat, egyszerűen brilliáns jelenet volt. Amikor a sárkánytűzből Luke Skywalkeresen kijött, és egy kis vigyort is megvillantott, bár sablonos jelenet volt, szerintem azért az is hozzáadott egy kicsit ehhez a részhez. Ráadásul, a készítők látták a hatodik évad fináléjában felhangzó Light of the Seven muzsika hatását, úgyhogy Cersei mellett a sorozat másik antagonistája is kapott egy ilyen theme-t. A The Night King minden szempontból hidegrázós zene, a jelenethez hozzátartozott, külön szereplője volt. 

A csata kapcsán még fontos megemlíteni néhány karaktert. Kezdjük Ser Jorah Mormonttal, (és zárójelben Lyanna Mormonttal, akiknek a halála hidegzuhany volt).  Jorah a tökéletes lezárását kapta meg abban a jelenetben. Daeneryst mentette meg, saját testével védte, és végül el is búcsúzott tőle. Jorah a legjobb zárást kapta meg, ami neki járt. 

Ahogyan Theon is, akiről még bővebben is fogok beszélni. Legyen elég annyi, hogy Jorah-hoz hasonlóan jóvá tette az árulását. Gyönyörű jelenete volt.

Arya Stark pedig jött, látott és győzött. Az a jelenet, amikor az öccsét az utolsó pillanatban megmenti, szerintem minden szempontból remek lett. Nem értek egyet azokkal, akik ezen a jeleneten akadtak fent (nekem az Éjkirállyal kapcsolatban más bajom volt, de erről majd később). Szerintem ez a jelenet illett oda. Ezzel teljesedett ki Arya karaktere. Az már más kérdés, hogy Jon karakterével talán teljesebb lett volna ez a jelenet, de Arya megkapta a megérdemelt lezárását.

Amikor a halottak visszatérni kezdtek a kriptában, ahol a bújdosók bújtak, azt szerintem még vissza fogom nézni párszor (azért az más kérdés, hogy a terv nem stimmelt, mármint ,,Jön az Éjkirály, aki képes feltámasztani a halottakat, bújjunk be egy csomó halott közé, mi baj lehet?"-hozzállás kb annyit ért, mint temetőbe bújni a zombihadsereg elől. Igazából ez nem hasonlat volt, hanem konkrétan ez történt. )

Mikor a jégsárkány megjelent, egyszerűen fantasztikus volt. Daenerys reakciója, valamint a sárkányok harca szerintem a sorozat legjobb jelenetei közt van.

És Melisandre... Minden jelenete arany volt ebben a részben.

Azért, voltak bajaim a résszel. Egyrészt, valami rettenetesen sötét. Nem tudom, mit vártam egy olyan résztől, aminek az a címe, hogy A HOSSZÚ ÉJSZAKA, de ezt valahogyan meg kellett volna oldani, mert konkrétan párszor a hangok alapján tájékozódtam. 
Másrészt: Samnek meg kellett volna halnia. Tehát Edd az orra előtt halt meg. Mivel innentől kezdve Samnek sem lesz sok szerepe, egyszerűen nem látom okát, hogy miért kellett életben maradjon. Félre ne értsetek, imádom Samet. Veszteség lett volna az a jelenet, Szegfűvel, a következő részben, és a királyi tanács tagjaként megkapta a megérdemelt elismerését a végén, azonban Sam nem nagy harcos. Egyszerűen nem tudom, hogy tudott életben maradni. Viszont ezek után semmi fontosabb szerepe nem marad. Samnek hősi halált kellett volna halnia.
Ellenben Dondarion meghalt, és úgy, hogy nem kaptunk rá magyarázatot, hogy a Fény Ura mi a cickány farkáért támasztotta fel hatszor. Nem tett semmi olyat, ami miatt a Fény Ura kegyeibe ennyire beférkőzött volna. Ehhez valamit kellett volna.
De lényegében ennyi. Nem teljesen értem a fanyalgókat. Szerintem fantasztikus epizód lett, a sorozat egyik legjobbja, és méltó lezárás ennek a történetszálnak.

A népírtás

A hosszú éjszaka eseményei után első körben a forgatókönyvírók elkezdik elvarrni azokat a szálakat, és előtérbe teszik azokat a kérdéseket, amiket a hetedik évad végén és a nyolcadik évad elején felvetettek, de egy Éjkiálynyi ideig kellett hanyagolni őket. Ilyen Jon->Aegon Targaryen szál, ilyen a Dany-Sansa ellentét és ilyen a Királyvár szál. Cersei az utolsó évadra totálisan megőrült. Látszik az összes mondatából, cselekedetéből, még a lélegzéséből is: egy nem teljesen funkcionáló, gátlástalan őrült. Azt hiszem már láttam valahol ilyet, hogy a egy fantasy világ az átlagnál intellingesebb női antagonistája a sorozat végére megőrül.... Nem is tudom, hogy hol.

Azért a vihar utáni csend-ként funkcionáló Az utolsó Starkok c. negyedik epizód rendesen odateszi magát ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban. Dany eddig sem volt teljesen épelméjű, és szerintem az, ahogyan sorra kezdi elveszteni a fejét, mikor bármerre fordul, falakba ütközik, Észak a szerelmét élteti, és egyre inkább úgy tűnik, hogy a trón, amiért egész életében küzdött, nem is őt illeti. Meghalt Jorah, meghalt Missandei, és két sárkánya is otthagyta a fogát. És ezek után szerintem még annyira nem is volt furcsa, hogy Daenerys elmebetegként viselkedik az utolsó részekben.
De mielőtt arról beszélnék, hogy ennek a szakasznak miért adtam a Népírtás címet, el kell árulnom, hogy Bronnban csalódtam. Amit ebben az Utolsó Starkok c. epizódban leművel, az teljesen bizonyítja, hogy Tyrion és Jaime számára mindig is egy díj volt, és soha nem érezte őket barátnak, míg mind a két Lannister megbízott benne. Nem esett jól belátni, hogy Bronn tényleg csak egy zsoldos, és semmi több, de ez csak az én széplelkűségem.

És ebben az epizódban mindenki ünnepel, a halottak utáni űr csak boldogságot hagy maga mögött, és épp ezért érkezik teljesen váratlanul Az utolsó Starkok c. epizód vége. A flotta megindul Királyvár irányába, Dany sárkányháton megy utánuk. Még a sárkányzene is megszólalt (Dany összes theme-je fantasztikus), és éppen ezért a csatába induló nyertes sereget láttam. És teljesen váratlanul ért az Eurontól származó hatalmas nyíl, ami egyenesen fúródott Rheagal nyakába... 
Mindeközben Jaime is megindul Királyvárba, ezzel darabokra törve Brienne szívét. 
És a rész végén a Hegy és Cersei megölik Missandeit, és ezzel hatalmas lépésekkel közeledünk valami hatalmas felé. És hogy mi jön? A Harangok című epizód, ami egy nagy mészárlás.

Sokak voltak kiakadva a sorozat utolsó előtti részére, A harangok-ra keresztelt részre. Sokan nem értették, hogy Dany miért őrül meg, hogy mire jó ez az egész mészárlás. ,,Beteg, akinek ez tetszik." Nem is tudom, hol láttam ezt az értékelést. Nem, nem azért tetszik ez az epizód, mert öröm volt látni a mészárlást. Azért tapsolok állva, mert ezt meg merték lépni. 
Tyrion és Jon is könyörgött neki, hogy ha megszólalnak a harangok, és a Lannisterek leteszik a fegyvert, akkor Dany hagyja abba a gyilkolást. És amikor megszólalnak a harangok, Danyben tudatosul, hogy veszített. A csatát megnyerte, de ő pusztítani akart. A feszültség kézzel tapintható, amikor Dany gondolkodik. És dönt, és ezt nem csak a Lannister sereg vagy Cersei bánja, hanem a lakosság. Ártatlan gyermekek, nők.

Cersei és Jaime halála a sorozat egyik fénypontja volt. Cerseit is embernek láttuk, először a sorozatban.

A Véreb és a Hegy harca ütős lett. Öröm volt nézni, ahogyan elégtételt kapott Sandor. 

Legalább annyira, amennyire fájdalmas volt nézni Jont. Ahogyan próbálta megmenteni az ártatlanokat, de sikerteleül, egyszerűen annyira Jon volt...

Azonban Arya... így mit keresett a részben? Mármint, most tényleg, ez volt a szerepe, hogy megy fel-alá? Márt mást nagyon nem csinált.
Ahogyan lemondott a bosszúról, az szép volt, de túl hirtelen. Semmi nem előzte meg a döntését.
És ezzel kapcsolatban van még egy kérdésem. MI A FENE VOLT AZ A TETVES LÓ? Mit szimbolizált? Hogy élte túl a sárkánytüzet? Mi a fene?

Összességében az egyik legerősebb epizód volt. A mészárlás... szörnyű volt ránézni, ahogyan Dany elveszíti a fejét. De végső soron erre ment ki az egész. Dany már a legelején is megalomániás volt, és sosem riadt vissza a népírtástól. Végső soron eddig is ő volt a legönzőbb és legkegyetlenebb a sorozatban, de elnéztük neki, mert a jó célért tette. De itt bebizonyosodott, hogy neki egy dolog számít: a trón, mindenek felett, holott erre is kaptunk már jeleket, ezelőtt is.

Őrsége most véget ért

És a vég. Kilenc év, nyolc évad és hetvenkét epizóddal a hátunk mögött, nem beszélve az öt könyvről és a rakat képregényről, meg Martin melléktörténeteiről, a Trónok harca elérkezett a végéhez. A vastrón című epizód viszont ahelyett, hogy méltó lezárás hatását keltené, kétszer annyi lázadást robbantott ki, mint az egész nyolcadik évad együttvéve. Az IMDb: 4.0-ról inkább nem is beszélek. És ismételten szembe megyek a véleményekkel, mert szerintem ez a rész remek volt, őszintén mondom, méltó lezárás, de még így is ezzel volt a legtöbb bajom. Mert voltak benne megkérdőjelezhető dolgok.
Úgyhogy Westeros őrsége egy ideig véget ér (na nem sokáig, legalább három előzménysorozat és még öt kötet van berendelve), de előbb mélyebben belemegyek a Trónok harca 8.évadának 6.részébe, a 2019. május 19-én megjelent A vastrón-ba, ami utolsó fejezetként szolgált a legsötétebb mesének valaha.

A történet szerint a népírtás után, amit Dany rendezett, Királyvárból csak hamu maradt, emberek nem igazán. Aki mégis, legyen az ártatlan férfi, vagy akár gyermek, nem kap kegyelmet a királynőtől. Daenerys sikerként könyveli el az eseményeket, és kikiáltja magát a Hét Királyság urának és védelmezőjének. Azonban a pusztítást látva nem csak Tyrion ábrándul ki királynőből, hanem Jon is.

Ezek után Tyrion börtönbe kerül, és meggyőzi Jont, hogy bármennyire is szereti Danyt, és bármennyire is nehéz, hozza meg a legnehezebb döntést, ami valaha is előtte volt: a szerelmét óvja meg, vagy a népét. Így Jon végez Dany-vel, és Drogon a holttesttel elhagyja a világot.
De mielőtt még azon folynának a kérdések, hogy mit tegyenek Jonnal és Tyrionnal, új kérdés merül fel: de akkor ki legyen Westeros királya? Ki üljön a Vastrónra (képletesen)?

Az imént Sötét mesének neveztem a sorozatot. Na, ha ez mese lenne, akkor teljesen idealista, Gyűrűk Ura szerű vége lett volna. Azaz vagy az lett volna, hogy Jon a Hét Királyság ura, és ő mindent elvégez a birodalomban, messiás Aragornként. Vagy - ami ennél sokkal jobb lett volna - ha úgy döntenek, hogy hagyják a Hét Királyság koncepciót, és az összes királyság külön királyságként élt volna tovább.

Azonban, amit kapunk, az egyszerűen tökéletes. Királynak Brandon Starkot választják meg, ami közfelháborodást okozott, de kérdés: kit kellett volna választani? Szerintem ő volt a legjobb választás, mind a karakterek, mind az írók részéről. Ezzel más bajom van, de erről később...
Tehát Megnyomorított Brandon Stark, A Háromszemű Holló(Varjú. A könyvben Varjú) lesz a Hét Királyság Királya, ami szerintem a legjobb választás volt erre a szerepre. Jon és Tyrion nem kap jutalmat, sőt, a legnagyobb pofont kapják árulásukért. Tyriont nevezik ki az Új Király Segítőjének, aki két zsarnokot szolgált már segítőként, és egy életre elege lett belőle. Pokoli lezárás, imádom. 
Jont száműzik az Éjjeli Őrségbe. Öt évadot szenvedett át azon az átkozott helyen, és az életét is adta érte, ezek után egyszerűen visszaküldik. Azért ő több happy endet kap, mint Tyrion, ugyanis az utolsó képsorokban ő és a vadak a Fal mögé lovagolnak, a napsütéses semmibe. Az ég világon sehova nem lovagolnak. 

Ezért imádom ezt a három karakterlezárást. A sorozat üzenete ezzel az, hogy a ,,rossz" elnyeri méltó bűntetését, azonban a ,,jó" nem kap jutalmat. 

A többi karakter azért szebb lezárást kapott.

Sansa Észak Királynője lett. Arya elindult, hogy felfedezze, mi van Westerostól nyugatra. Sam, Brienne, Davos és Bronn lettek a kistanács tagjai.  

Tele volt fantasztikus jelenetekkel. Amikor Tyrion bemegy Jaime-hez és Cerseihez, amikor Jon megpróbálja megmenteni a fegyvertelen katonákat, ahogyan Tyrion eldobja a segítői jelvényt, Dany halála (egészen addig, amíg Drogon meg nem jelenik), a beszélgetés a kistanácsban, vagy akár a vég, a két Starkkal és Jonnal.

Szerintem a Trónok harcához ez a lezárás illett. Sötét, nyomasztó és kegyetlen, nem hagy feloldozást. Messze van a Gyűrűk Ura idealista végétől, amivel előszeretettel hasonlítják össze a sorozatot, de talán a lezárás mutatja a legjobban, miért fölösleges. Nincs happy end, de különös is lett volna, ha van neki. 

Szerintem akkor is az egyik legjobb sorozatfinálé, amit láttam. Rettentően sötét és gonosz, pont mint a sorozat maga. 

Na de... akkor mi nem tetszett? Itt sincsen sok hiba, de azok szerintem hatalmasok. Egyrészt: Jon meglépi azt, amivel valószínüleg megmenti a világot. Ezzel beteljesítette azt, amit a  Fény Ura rábízott, azzal, hogy visszahozta és egy hihetetlenül szép és hősi jelenet lett volna... ha jól megcsinálják. Ha Jon saját döntése lett volna, és nem Tyrion győzi meg, hogy ,,ÖLD MEG! LÉCCI, ÖLD MÁR MEG!". Így Jon karaktere nem teljesedett be, a levegőben maradt, és bár az ő lezárását kielégítőnek tartom, a végső nagy áldozatot Tyrion hozta meg, pedig Jon-nak kellett volna.
A másik: amikor Drogon, miután Jon megölte az anyját, ő ahelyett, hogy Jont ölte volna meg, a Vastrónt égeti el, ezzel szimbolizálva, hogy ezzel a sok évnyi szenvedés forrását semmisíti meg, mert belátja, hogy a Vastrón az oka mindennek... ÉRTED, A SÁRKÁNY. Az a nyomorult sárkány, aki az előző évadokban azt sem volt képes felfogni, hogy ,,NE EDD MÁR MEG A NÉPEM GYERMEKEIT!". Az egy nevetséges jelenet volt. 

Említhetném még azt, hogy a párbeszédek kissé gyengusabbak voltak, mint az eddigiek. Mondhatnám azt is, hogy a királyválasztás iszonyú monoton jelenet volt. Említhetném azt is, hogy gyakorlatilag kizárt, hogy Szürke Féreg belemenjen abba, hogy Jonnak ez legyen a bűntetése. Ha van beleszólása, ha nincs, még ha ez is a királyi döntés, hogy visszaküldik a(z azóta teljesen  fölöslegesen létező) Falra, inkább leszúrja őt, de úgy vagyok vele, hogy éppen elegen rúgtak már bele az évadba. 

Szerintem a lezárás űrt hagy maga után, de egy ilyen lezárás illett ehhez a sorozathoz.

 

Theon Greyjoy/Stark

Szerintem nincs még egy ennyire univerzálisan utált karakter, mint Theon Greyjoy, azonban nekem kedvenceim között volt elsőre, és második nézésre egyenesen a kedvenc karakterem lett.

Hogy miért? Mert a legmélyebb és legkidolgozottabb karakter, és neki van a legnagyobb karakterfejlődése a sorozatban.

Én teljes mértékben megértem Theon tettét. Gondoljátok magatokat az ő helyébe! Valaki elrabol titeket a családotoktól, és túszként tart. A túszejtőtök kedves veletek, és gyermekeként nevel fel titeket. A kötődés kialakul, de vágysz vissza haza. Egész életedben csak arra vágysz, hogy végre az igazi otthonodban legyél. És amikor ezt megkapod, mi jár mellé? A húgod nyilvánosan szégyenít meg, az apát megvet és kitagad, a saját néped köp rád, azért, mert valaki túszul ejtett, és úgy csinálnak, mintha az egészet te akartad volna, mintha a túszejtőid közé tartoznál, mint aki elárulta a családját. Theon részéről ezek után az volt a logikus lépés, hogy megpróbálja visszaszerezni apja kegyeit. Hisz ő mindent elvesztett, és ezt a Starkoknak köszönheti végül is. 

Persze, Ned inkább az apja volt, mint Belon, de ezt már Theon túl későn látja be. 

My real father lost his head at King's Landing.

Ez a mondat nyolc epizóddal azután hangzik el, hogy döntött, és rosszul döntött. Amit a második évadban látunk az egy meggondolatlan, és ostoba gyermek hatalmas hibája volt, aki csupán annyit szeretne, hogy az apja bólintson felé egyet. Amit cserébe kapott az az, hogy a saját népe árulja el, a hónapokig tartó kínzás után olaj a tűzre, Ramsay Bolton személyében, és megvetés a nézőktől. Mikor Ramsay megszabadította Theont a férfiasságától, Belon reakciója teljesen leírja azt, ami miatt Theon rossz döntést hozott. ,,Nem férfi már, hogy lenne a fiam?" 

És Bűzösként szerintem nincs ember, aki nem sajnálta meg Theont. De most amellett, hogy megértem és sajnálom a karakterét, most, hogy révbe ért, arról kéne beszélnem, hogy miért foglalja el a kedvenc karaktereimről összeállított lista Vastrónját. Az az, amilyen változáson ő ezek után keresztülmegy.
Látjuk, ahogyan az arra reppenő pillangóban is Ramsay Boltont látó, megkínzott és meggyötört, kis árvájából a sorozat végére vérbeli Vas emberré, vérbeli Greyjoy-já válni. Ezen az úton pedig sokat áldozott fel. Rengeteget, de erre szükség volt ahhoz, hogy akkor és ott, ott álljon Bran előtt, és életét adja érte. Hogy feláldozza az életét azért az emberért, akit elárult és majdnem kivégzett, azért a helyért, amit elfoglalt, holott az ő otthona is volt, azért a családért, aki az igazi családja volt. 

Nem tisztem megbocsátani neked, de én megbocsátom, amit megbocsáthatok. Nem kell választanod. Te Greyjoy vagy. És Stark vagy.

Sansa búcsúztatása is a lehető legszebb jelenet volt. Ahogyan a farskast Theon holttestére tűzi, gyönyörű vége volt Theonnak. Bran utolsó szavai hozzá pedig a lehető legnagyobb ajándék volt neki, és ezek után boldogan adta az életét, azért az emberért, azért a helyért és azért a családért, akiket elárult. Az ő testvéréért, otthonáért és családjáért

És az sem utolsó dolog, hogy igazság szerint pont ugyanaz a karakter, mint a kedvenc sorozatom kedvenc karaktere, azaz Zuko az Avatárból. Gondoljunk csak bele, a történet elején forrófejű, saját útját és sorsát kereső, hirtelenharagú gyerek, akit miután az apja kitagad, ő a kegyében akar járni. Elárulja azt az embert, aki igazi apaként bánt vele, de szinte azonnal megbánja. Minden vágya helyrehozni a hibáit és helyrehozni, amit elrontott. Ugyanaz a karakter, ugyanaz a történet. Csak míg Zuko története happy end, addig Theon meghal. De a halála gyönyörű lett, egyértelműen a legszebb halál (Jorah-é mellett) az egész sorozatban.

Jaime Lannister

A másik karakter, aki a lehető legnagyobb karakterfejlődést kapta, és aki ebben az évadban ért révbe. Hisz mit kapunk elsőre? Egy kegyetlen, szarkasztikus humorú férfit, akit nem lehet megkedvelni.

The king shits, and the Hand wipes.

A sorozat első részénél megtette a legkegyetlenebb dolgot, amit egy ember megtehet, és mindenki, aki nem olvasta a könyvet, elhülve látta. A saját testvérével éppen... a dolgukat csinálják majd kilök az ablakon egy gyermeket, ezzel halálra ítélve őt. 

A szerelmünkért mindent. 


Ez a mondat a könyvben jobban hangzik (,,Hogy mit meg nem teszek a szerelemért"), azonban így is teljesen leírja azt a karaktert, aki volt. Jól mondta Bran, ha akkor és ott nem löki ki az ablakon Brant, és teszi ezzel nyomorékká, teszi tönkre az életét, akkor soha nem ment volna át azon az úton, amin. Bár szerintem, azért Brienne többet tett ezért az útért, mint Bran, de mindegy.

Az első évadban minek tűnt? Egy erős férfinak tűnt, aki gúnyt űz mindenkiből, aki az utcán támad rá ellenfelére, aki gyermekeket lök ki toronyablakból, és aki a saját királyát öli meg. Azonban itt elfogják, és több, mint egy teljes évadig fogva tartják, és ezek után Brienne indul meg vele, hogy elcserélje a Stark lányokra. Kezdetileg Jaime önmaga volt (csak mintha egy kicsit mocskosabb, és egy kéznyivel rövidebb), azonban egy idő után megnyílik Brienne előtt. Megtudtunk, miért tette, amit tett, miért lett az, aki. Ez kissé megérthetőbbé teszi a karaktert, és a szívét is meglátjuk, amikor Brienne-t megmenti a macitól. 

Azonban a változás, ami ezek után történik, az döbbenet. Vérfertőző kapcsolata ellenére egyre jobban látjuk, ahogyan egyre inkább tér magához. Ehhez sok minden kellett. Kellett az is, hogy kilökje Brant az ablakon, kellett az is, hogy Starkok foglya volt évekig, kellett az esküje Catelynnek, kellett az út Brienne-nel, és kellett az is, hogy évekig ne lássa testvérét, ugyanis így meglátta Cersei igazi énjét. Azért a testvére iránti szerelme továbbra is jelen van, de itt azért látszik, hogy becsületes ember. Nyoma sincs annak a seggfejnek, akit az első évadokban egy ütvefúróval kellett volna agyonverni. Aztán, amikor ráébred, hogy Cersei mindvégig csak kihasználta, és otthagyja, meghozza a jó döntést, én azt tekintem a karaktere végének.

Mert a 8.évadban, bár továbbra sem rossz ember, rossz döntést hoz. A halála azt az üzenetet hordozza, hogy sosem tanult. Rossz döntést hozott, sokadjára is a sorozatban. Míg Theon karaktere beteljesült és büszkék vagyunk rá halálakor, addig Jaime csak a gyökerekhez tér vissza, és Cersei karjaiban leli végzetét.

Iszonyúan sajnálom a karakter részéről, és állva tapsolok, hogy az írók meg merték ezt lépni. Zseniális véget kapott. Az lett volna a különleges, ha Brienne mellett marad. Brienne-t iszonyúan sajnálom, és végső soron Jaime-t is. De ez az ő lezárása. Ez az a lezárás, ami leginkább illett volna hozzá. Jaime Lannister így ért révbe.

De azért még végzett Euron-nal, méghozzá egy fantasztikus jelenetben...

Daenerys Targaryen

És a harmadik karakter, akinek a karaktere itt ér révbe, és aki a legnagyobb változáson megy keresztül az évadok során. 

Dany indult egy lányként, aki rettegve aludt el éjjelenként, akit a tulajdon bátyja passzolt le egy barbár nép barbár királyának (akivel ráadásul, a könyvvel ellentétben, elsőre a kapcsolatuk inkább tűnik megerőszakolásnak, mint szerelemnek). Sorra kapta a címeit. Volt ő khaalesi, volt Tűzjáró, majd a Sárkányok Anyja. Ezek után egy ideig csak fel és alá rohangált, és mondogatta, hogy ,,Királynő vagyok", és nagyjából ennyiből állt a szerepe. 

Azonban fordult a kocka, és egyik pillanatról a másikra a Vastrón legesélyesebb követelője lett. Megmutatkozott a királynői énje, és milliónyi rajongót gyűjtött maga köré. A soundtrack legjobb zenéi neki jutottak, és ezek után sorra hódította a szövetségeseket (Barristan Selmy, Makulátlanok, Második Fiak), a szerelmeket (Drogo, Jorah, Xaro, Daario és Jon). Meeren királynője lett, ezzel pedig a sztori egyik legizgalmasabb szálát kapta. 
Azonban már itt megmutatkozott a diktátori énje. Megvan az a jelenet, amikor az egyik embere bosszút áll a Hárpia egy fián, akit úgy is megölt volna, és ezek után kivégzni? És az, amikor a gazdagokat sorra veti a sárkánytűz elé, mert gazdagok?

Daenerys megalomán volt, és kegyetlen. Zsarnok volt, és semmi sem érdekelte, csak a Vastrón. De elnéztük neki, mert emellett igazságos volt, és a rabszolgaság beszűntetésével egy szimpatikus célt is kapott. 

Azonban, mindig látszott, hogy végső soron mennyire is jó királynő ő. Az ő változása nem lett hirtelen, mint ahogyan azt sokan mondják. A nyolcadik évadban, egy ilyen, alapból is instabil lány, aki néha saját magát győzködi, hogy jó az, amit tesz, és akinek a génjeiben van az őrület, mindent elveszít. Kezdetnek megtudja, hogy nem is ő az örökös. Ahogyan győzködi Jont, a saját trónját féltve, azért ott látszik, hogy veszett fejsze nyele a karakter. Ezek után Jorah meghal, két sárkánya pusztul el a szeme láttára, Euron a flottája felét felégeti, az embert, akiben a legjobban bízott, Missandeit, az orra előtt ölik meg, és ezek után Varys elárulja. Kell még sorolnom? Kell még sorolnom, hogy miért bújt elő belőle az őrület? Dany diktátorrá vált, egyik pillanatról a másikra, de nem előjel nélkül. És annál az embernél, aki tudja magáról, hogy gonosz, csak egy veszélyesebb van: aki szentül hiszi, hogy a jóért cselekszik. Ez pedig lerí abból a jelentből, amikor a katonáihoz beszél, a sorozat utolsó részében.

Mikor Jon megöli, egyetlen dolog látszik a szemében: nem érti. Nem értette, hogy hogy halhatott meg, ilyen közel a célhoz. Hisz nyert! A Vastrón ott volt előtte. Dany azonban mégsem ült rá. 

Azért vannak súlyos hibái

Rengeteg hibája van ennek az évadnak, és még úgy is ezt mondom, hogy a sok csalódott visszhang ellenére is én mesterműnek tartom az évadot. A hibái nagy részéről beszéltem ott, ahol aktuális volt, de van két hiba, pontosabban két karakter, akikről külön kell beszélnem, mert annak ellenére, hogy mennyire jelentőségteljes szerepük volt az évadban, nevetséges, hogy összességében mégis mennyit szerepeltek.

Az Éjkirály

Az első ilyen az Éjkirály. A hosszú éjszaka című epizódban jött, látott és győzött, mert amit ő ott lenyomott azt öröm volt nézni. Iszonyúan menő volt a karakter, és fenyegető is. És nem az a bajom vele, hogy milyen hirtelen győzték le, vagy hogy ki győzte le, hanem az, hogy gyakrolatilag semmi nem derült ki róla. Ez így nem főgonosz, hanem a nézők számára apró kellemetlenség. Soha az ég világon semmit sem tudtunk meg róla. Tudjuk, hogy valaha ember volt, hogy az Erdő Gyermekei tették Éjkirállyá, hogy fel tudja támasztani a halottakat, és hogy jön. Oké kérdéseim, amik felmerültek, és nemhogy nem kaptunk rájuk választ, hanem egyenesen a képembe röhög a sorozat, mert fel mertem őket tenni.

- Miért csináltak az Erdő Gyermekei Éjkirályt?
- Hogyan tudja feltámasztani a halottakat?
- Ki volt ő?
- Miért jön? Mármint mit akar? Tudom, tudom, örök sötétséget. Elégedettnek kéne lennem egy ilyen gonosszal?
- Mi a baja van a Háromszemű Hollókkal? Ez meg volt magyarázva, de úgy, mintha a forgatókönyv író magyarázás közben belealudt volna. Egyszerűen nevetséges módom ,,magyarázták el".

Ezekre bizonyára választ fogunk kapni egy spin offban. De ez nem megoldás. Ez lustaság, halogatás és hiba. Ezeknek benne kellett volna lennie a sorozatban. EBBEN a sorozatban, nem egy másikban. Ha úgy készítenek sorozatot, hogy ,,ha kíváncsi vagy erre és erre, akkor fizess elő megint az HBO-ra, és addig fejjük a pénztárcádat, amíg üres nem lesz. Aztán válaszolok rá". Ez egy egységes történet kellett volna legyen. A spin off azt jelenti, hogy melléktörténet. Arról nem is beszélve, hogy a rakat bejelentett spin off egyikében sincsenek mások, legalábbis tudomásom szerint, úgyhogy erre várhatok.
A könyvben pedig választ nem fogok erre a kérdésre kapni, mivel az Éjkirály karakterét a sorozathoz találták ki, a könyvben csak élőholtak vannak, és egy rakat non-funkciatív zombinak nehezebb motivációt találni, mint kidolgozni egy karaktert, ha már hozzáírták a sorozathoz... Ezért nagyon dühös vagyok. 

Brandon Stark

És aki miatt legalább ennyire dühös vagyok, az Megnyomorított Brandon Stark, a Háromszemű Holló. Ő lett a Hét Királyság királya. Ezzel csak az a baj, hogy a negyedik évad óta TOTÁLISAN hanyagolva van. Az ötödik évadban nem is szerepelt, és a hatodikban legalább csinált valamit, de a végére gyakorlatilag ő lett a Háromszemű Holló. És hogy ez mit jelent? Ül egy helyben, nagy komoran, meg sem szólal, ha mégis, rébuszokban beszél, és néha megjelenik, csak hogy ne lehessen fölöslegesnek nevezni. Nem kaptunk magyarázatot a képességére, hogy miért érzékeny az Éjkirály érintésére, a karaktere tele volt potencia, és senki nem kezdett vele semmit. Eleinte érdekes karakter volt. És az, hogy így kiherélték, azt soha nem bocsátom meg. De oké, túlteszem magam rajta, mert a hetedik évadtól sajnos több karakter is jut az ő sorsára (Aryát sem nagyon tudom megbocsátani). De a végkifejletet figyelembe véve nem is értem, hogy hogy a jó büdös francba hagyhatták így el szegényt. Egyszerűen nem értem. 
Gyerünk Martin, emeld fel a nagy potrohodat, és írd meg azt a nyamvadt utolsó két kötetet, mert nem tudom, mit csinálok.

Végszó, avagy a Tűz és jég dalának utolsó versszaka

Egyenesen csoda lett volna, ha minden idők egyik legnagyszerűbb sorozata lezárása nem lenne megosztó. Azonban értetlenül állok az ennyire, zsigerből negatív hozzászólások előtt. Szerintem nagyszerű lezárás volt, aminek megvannak a maga hibái. Rengeteg hibája van, de megbocsáthatóak. Ugyanis szerintem ennyire jó lezárás sorozatban ritkán születik. Valahol olvastam, hogy ,,Akinek tetszett, annak csak azért tetszett, mert Trónok harca". Látom, megy a mások véleményének elfogadása, barátom...
Gyerünk, gyerünk, Martin, köhögd ki végre az utolsó könyveket. Még ha negatív visszhangjai is lesznek az utolsó köteteknek, már előre látom az ,,Azért a sorozat befejezésénél mindenképpen jobb volt" hozzászólásokat. Azért remélem, Martin azoknak az embereknek is kielégíti az igényeit, akiknek tetszett a sorozat fináléja. Köztük engem.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el