Code Geass ajánló

2020.12.30

Ismét egy anime ajánló, ezúttal a Code Geass, avagy a sorozat, amit általában úgy szoktam jellemezni, hogy a Death Note és a Trónok harca keveréke sci-fi környezetben. A Code Geass első évadát kétszer is megnéztem, és hamar a kedvenc animéim közé repült, és most, hogy végre a teljes sorozatot végignéztem, gondoltam, hogy az animék egy ilyen gyöngyszeméről kéne csináljak valamilyen ajánlót, ha nem is YouTube-ra, akkor ide, blogbejegyzésként. Avagy jőjjön Zero forradalma, azaz a Kodo Giasu: Hangyaku no Lelouch. 

Történet

Lelouch Vi Britannia a Brit királyi család egy sarja, apja pedig az uralkodó, Charles, akinek több gyereke van különböző nőktől, mint - ahogy mondani szokás - a rosta lika. 
Egy nap azonban Lelouch anyja meghal, és a húga megvakul és lebénul, ennek tetejében pedig az apja száműzi őt a Brit birodalomból, és Lelouch a húgával, Nunnalyval Japánba menekül, és megpróbál új életet kezdeni, azonban évekkel később a Brit birodalom lerohanja és elfoglalja Japánt. Az ország így Britannia egy tartománya lesz, a Tizenegyes Körzet, a japánok nem lettek többek a ,,tizenegyes" számnál, és minden joguktól meg vannak fosztva. 
Lelouch immár tizenhét éves, és egy britanniaiaknak fenntartott iskolába jár. Lelouch kiemelkedő intelligenciájával, és különc stílusával is beilleszkedett az osztályába, dacára annak, hogy a múltjáról senki sem tud semmit, és ő Lelouch Lamparuge álnéven él. Minden vágya, hogy bosszút álljon az apján, eltörölje a Brit birodalmat és hogy a húga, Nunnaly békében éljen. Az egyik nap azonban a Brit katonáktól megment egy különös lányt, C.C.-t, aki ad neki egy különös képességet, a Geass-t, azaz ha valakinek a szemébe néz, az illető azonnal végre hajtja Lelouch parancsát. Lelouch pedig kapva kap az alkalmon, és nekiáll, hogy visszafoglalja Japánt. Felveszi a Zero álnevet, egy Japán lázadó csapat, a Fekete Lovagok élére áll, és meg is indítja hadjáratát, amiben nem csak szövetségesei, vagy a Geass-e segítik, hanem a rendkívül magas stratégiai érzéke, előrelátása és intelligenciája. Azonban a forradalomra Britanniának is lesz egy-két szava.

Karakterek

A Code Geass alapvetően igen egyedi témát dolgoz fel, de azért a Death Note hatása többször is érződött a művön. Lelouch kísértetiesen hasonlít Lightra, még ha a céljai sokkal megérthetőbbek is. 
És egy ilyen műben rengeteg karakter van, túl sok, úgyhogy csak a három legfontosabbat emelném ki, holott van rengeteg, akit sajnálatos módon ki kell hagynom.

Lelouch Vi Britannia/Lelouch Lamparuge/Zero: Egy halom álneve van a főszereplőnknek, aki az egyik kedvenc anime főszereplőm lett. Lelouch egy iszonyúan szimpatikus karakter. Alapvetően kedves, és megértő jellem, aki egyetlen céljának tekinti, hogy a húga biztonságban legyen. Zárkózott személy, aki nagyon nehezen nyílik meg társai felé, de még így is egy elég népszerű fiú. De Zeroként... Zeroként egy megtestesült hadvezér, aki csak megszólal, és az ember azonnal tudja, hogy őt érdemes lesz követni. De itt szemrebbenés nélkül használja ki azokat az embereket, akik bíznak benne, vagy szeretik, itt gondolkodás nélkül öl vagy ölet meg ártatlanokat, itt lényegében egy zsarnok. 
Azonban a célja miatt még így is egy szimpatikus jellem marad.
Azonban a sorozat vége felé már egyre inkább elmosódik Lelouch és Zero közti határ, és a végére már valóban eljut arra a pontra, ahova Kira és Heisenberg is jutott a maguk sorozatában. 

C.C.: C.C. az a lány, akitől Lelouch a képességét kapja. Neki is vannak sötét foltok a múltjában, volt ő rabszolgától kezdve, üldözöttig minden. Mondhatni halhatatlan boszorkány, mégis az egyetlen vágya, hogy meghaljon. Lelouch-sal egész szép a kapcsolata. Alapvetően komoly nő, aki szinte mindig önérdekből cselekszik, ennek ellenére igen szerethető jellem. A múltja pedig abszolút rátesz egy lapáttal a karakterére. Az pedig csak hab a tortán, hogy sosem lehet tudni, mit gondol éppen.

Kururugi Suzaku: Lelouch gyerekkori barátja, és egyben Zero ellensége, aki bár Japánnak született, tiszteletbeli britanniai, és a Brit hadsereg egyik legmagasabb pozicíójában lévő katonája, azaz a hét lovag egyike, és a Lancelot-mecha használója. Míg Lelouch a hibás rendszer elpusztításában és leváltásában hisz, addig Suzaku a rendszer megjavításában és jobbá tételében. Elhivatott katona, aki tiszteletbeli britanniaiként igyekszik a japánok életét jobbá tenni, de a legtöbb japán csak egy árulót lát benne. 
Az anime második évadában pedig egy rettenet nagy karakterfejlődésen megy keresztül, és méltán kerül a kedvenc karaktereim közé. 

De nem csak ennyi karakter van ám! Nem, nem... annyira sok karakter van, hogy nem merek többet bemutatni, ugyanis akkor a háttérbe szorítanák másokat. Egyszerűbb így, hogy a három főszereplőt bemutatom, a többiről meg legyen elég annyi, hogy kiválóak. Ami érdekes, hogy a negatív oldal is tökéletesen be van mutatva. 
Bár a főgonosz maga, Charles Di Britannia egy elég lapos figura, holott van vagy három méter magas, de összességében semmi különös...

Háttérdolgok

Az anime ezen része is jó, de itt sincs semmi különleges. A zene olyan, hogy az anime közben a tökéletest is túllépi, az atmoszféra pedig külön életre kel, de ha külön hallgatok bele az OST-be, akkor semmi extra. Kivéve az első opening, ami... wow. Máig a kedvenc openingem, mindenképpen hallgassatok bele
Az animáció... elmegy. Igazából olyan, mintha egy shojo vagy shounen ai lenne, amik... nem az én műfajom. Az összes karakter túl vékony, az arcok nagyon lányosak, függetlenül, hogy milyen nemű a karakter. Igazából igényes munka, de szerintem kicsit taszító tud lenni.
A humor rendben van. Alapvetően nem humorizálnak sokat, de amikor van, akkor tud vicces lenni. Azonban, ami nagyon zavaró, az a fanservice. A teljesen oda nem illő meztelen jelenetek olyan szinten ki tudnak húzni az atmoszférából, hogy csak na.

Death Note sci-fiben?

A válasz a címben feltett kérdésre... ha a tematikát nézzük, akkor igen. Tehát... a történet, ha nagy vonalakban nézzük, ugyanaz. Van egy alapvetően jóindulatú, de visszafogott, férfi nemű egyed, aki kiemelkedően intelligens, és nem találja a helyét a világban. Azonban egyszer elé tárul az alkalom, hogy tudjon változtatni, és ezért a jó cél érdekében a törvény másik oldalán kezd el tevékenykedni. Felvesz egy álnevet, azonban egyre mélyebbre süllyed a bűnben, tesz olyan dolgokat, amiket nem biztos, hogy szentesít a cél, egyre inkább kezd beleőrülni, és egy idő után eredeti énje elveszik, az alteregója lesz már az úr, és az eredeti célja sem lesz több egy ürügynél. Ha belegondolunk, a Breaking Bad története is pont ugyanez, csak sokkal realisztikusabb az első kettőnél.
Amúgy a Death Note-ban én sokáig azt hittem, hogy Light karaktere rossz, mivel alapvetően semmilyen motivációja sincs ahhoz, hogy azt tegye, amit, azonban mikor újranéztem, rájöttem, hogy zseniális karakter. Light ugyanis nem a bűnözőktől akarta megszabadítani a világot, ahogyan ő mondja, és eleinte nem is csak azért csinálja, hogy ő legyen az Új Világ Istene, ahogyan én mondtam. Light megtalálja a listát, kipróbálja, és megölt ezzel egy embert, és az emiatt keletkezett bűntadata miatt kezdi el bemesélni magának, hogy ő ezzel jót tesz, egészen addig, amig végül el is hiszi, aztán meg beleőrül. Ezt az elméletemet még jobban alátámasztja egy magyar Death Note videó alatti komment (most nem találtam meg, de higgyétek el, hogy létezik), és az illető tökéletesen elmondja, hogy Light végül is miért remek karakter.

Rival: Lelouch... Az előbb miért a királlyal léptél?

Lelouch: Ha a király nem lép, akkor nincs akit kövessenek a katonái.

De nem a Death Note bukkan fel a műben. A Trónok harca is igen sokszor eszembe jutott, főleg az első évadban, meg a második évad fináléjában. A sorozat utolsó hat része nagyon sokakat megosztott, mivel a sorozat eddigi folyásához képest egy hatalmasat fordult a tengelye körül az anime, és addig Északra tartott, és attól a ponttól kezdve Délre. Sokaknak nagyon furcsa lehetett ez a szál, de én akkor is imádom. Kb olyan, mintha a sorozat elsőnegyvennégy része egy felvezetés lett volna az utolsó hat részhez. Lelouch igazság szerint csak itt jut el arra a pontra, ahova Light már a maga sorozata elején tarott, azaz gátlástalan őrültté válik. Itt jut el arra a pontra, amikor már a semmi sem érdekli a hatalmon kívül, amikor a már a saját húgát is megfenyegeti, holott mindent érte csinált, sőt, a húga szájából elhangzik a ,,Te vagy a megtestesült gonosz." kijelentés, ami szerintem a sorozat egyik legdurvább pillanata volt. Semmi komolyabb dolog nincs benne, de a jelentés, ami Nunnully és Lelouch közötti párbeszédben benne van, az számomra a teljes sorozat legszomorúbb pillanata. Ja nem, van szomorúbb, méghozzá az utolsó részben, ahol Lelouch először tökéletesen bizonyítja, hogy ő is olyanná vált, akit korábban kérdés nélkül elítélt, de a rész közepén jön egy fordulat, ami nagyon sok dolgot más megvilágításba helyez. 


A Szent Britanniai Birodalom

A sorozat alternatív valóságában Britannia egy nagyhatalommá vált, és a világon az elsők között használták a Knightmare-mechákat, azaz igen, ez egy mecha anime. Szerény véleményem szerint a mecha a sci-fi műfaj slasher-horrorja, azaz talán a legolcsóbb műfaj. Emiatt félek megnézni az Evangeliont, vagy a Gurren Lagannt és emiatt akadtam el (többek között) a Cross Ange-ben. A Code Geassnek származik innen negatívuma, legalábbis számomra, péládul a csaták annyira nem tudtak érdekelni, de szerencsére a mecha-szál nincsen túltolva, éppen annyi van belőle, amennyinek kell. A Szent Britanniai Birodalom egy iszonyúan durva felépítésű birodalom. Az uralkodó, azaz Charles Di Britannia egy elég lapos figura szerintem, de tény, ami tény, eléggé fenyegető. 
Jellemző rá, hogy legalább egy tucat nőtől van rengeteg gyereke, és mindegyik gyerekének más a vezetékneve. Úgy értem, Lelouchnak és Nunnallynak Vi Britannia, Euphemia és Cornelia Li Britannia, satöbbi. Rengetegen testvérek, de ők négyen a fontosak, meg a sztori elején Clovis La Britannia, meg a sorozat második felében Schneizel El Britannia. De egy kis Google keresés után tizenhárman testvérek.

És a sorozat tett róla, hogy Britanniát megutáljuk, holott több brit szereplő (pl Euphemia) is bizonyította, hogy nem törvényszerű, hogy az antagonisták gonoszaknak kell lennie.
Azonban a diktatúra, amit bevezettek Japánban az iszonyúan durva. Igazság szerint egy kicsit az ókori India jutott eszembe, amikor az Árja nép leigázta a Dravidákat. A diktatúra igen hasonló. 

A Geass is a Britanniaiakhoz kötődik, és Lelouch, bár el akarja pusztítani a népet, ezt a saját fegyverükkel teszi.

Felépítés

Igazából sok szempontból olyan, mintha a Code Geass két évada ugyanazt a történetet mesélné el kétszer, de ez koránt sem igaz. Erre pedig a már említett finálén kívül van még egy oka: a hangulat. Az első évad kicsit lightosabb (badum-tss), mármint, mindenki teljes szívével szurkol Lelouchnak. Igazság szerint az első évadnak még nyugodtabb is a hangulata. Az iskolai életet bemutató részek igencsak vidámak, Lelouch pedig ott olyan, mint egy hadvezér.
A második évad, bár cselekményében vannak konkrét egyezések, de ott már máson van a hangsúly. A második évadban azt láthatjuk, ahogyan Lelouch szisztematikusan tönkreteszi mindenkinek az életét. Lelouch ott kezdi elveszíteni igazán magát. A Code Geass sosem volt feel good sorozat (nagyon nem), de a második évad már határozottan, és igencsak durván depresszív. Ráadásul az a legrosszabb, amikor látjuk, hogy Lelouch még mindig csak a húgáért dolgozik. Míg Lighnál egy idő után már csak a hatalomért folyik az egész, Lelouchban az a legszimpatikusabb, hogy nála a hatalom nagyon sokáig csak eszköz.  

Végszó

Ez rövidebb ajánló volt, amit nem értek, holott a Code Geassről órákat tudnék beszélni. Igazi gyöngyszem az animék között, még ha nem is annyira egyedi. 

A Code Geass-ra készen kell lenni lelkileg, sokkal jobban, mint mondjuk a Death Note-ra. Míg annak sötétebb a története, addig ennél sokkal sötétebb a hangulat. Én a Code Geasst csak ajánlani tudom, még akkor is, ha nem szeretitek a sci-fit, vagy a mechát. Én sem szeretem, ez az anime mégis benne van a Top 5 kedvenc animémben.

Lelouch: Azt hiszem, rájöttem, hogy ahol emberek vannak, ott nincsen tökéletes terv.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el